fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Lengyelország a német uniós elnökség kerékkötője lehet?
2007. február 27., 11:08
A szomszédos Lengyelország megbuktathatja a német uniós elnökséget - hangsúlyozta kedden a Financial Times Deutschland (FTD).

A tekintélyes német üzleti és egyben politikai napilap rendkívül kemény hangú kommentárjában arra hívta fel a figyelmet, hogy Varsó - mint fogalmazott - ahol tud, keresztbe fekszik, legyen szó akár az uniós alkotmányról, akár az Oroszországhoz fűződő kapcsolatokról vagy épp más kérdésekről.

Az FTD szerint az európai uniós elnökség sikerére felettébb nagy hangsúlyt fektető német kormány mind nagyobb csalódottsággal szemléli Lengyelország magatartását. Varsó - mutatott rá kormányforrásokat idézve a lap - mindenekelőtt a két legfontosabb elnöki célkitűzést igyekszik megtorpedózni, az egyik az európai alkotmányozási folyamat előre vitele, míg a másik az Oroszországgal való partneri kapcsolatok megszilárdítása. Az előbbivel kapcsolatban az újság idézte az alkotmány kérdésében tárgyaló lengyel kormánymegbízott legutóbbi kijelentését, amely szerint Varsó cseppet sem bánná, ha az egész ügyet 2011-re halasztanák, amikor majd Lengyelország tölti be az elnöki tisztséget. A Merkel-kormány minden áron az alkotmányozó folyamat fellendítésére törekszik, kisebb változtatásokat el tud ugyan képzelni a jelenlegi tervezeten, de azt a lehető legteljesebb formában igyekszik megőrizni. Ezzel szemben Varsó az egészet elveti, és német értékelések szerint az alkotmányt ellenző kisebbség élére állt.

Berlinben mind nagyobb aggodalommal kénytelenek tudomásul venni azt is, hogy Lengyelország változatlanul akadályozza az Oroszországgal való, új partnerségi megállapodás megkötését célzó tárgyalások megkezdését. Varsó ugyanis ragaszkodik ahhoz, hogy ezt megelőzően a lengyelországi húsimport tilalmáról szóló orosz döntést hatályon kívül kell helyezni. A német kormány mindeddig tehetetlennek bizonyult ezen a téren, bár megpróbált a két ország között közvetíteni.

Egyre nagyobb csalódást okoz német kormánykörökben az a tény is, hogy miközben a Kaczynski fivérek által irányított, varsói politika a Nyugatban egyre erőteljesebb visszatetszést vált ki, Lengyelország mind szorosabb szövetségesre talál Csehországban és a balti államokban. Az előbbihez a tervezett amerikai rakétatelepítéssel kapcsolatos "közös érdekek" fűzik, míg az utóbbiakkal egyre több a közös nevező energiafronton, különös tekintettel a Varsót és a balti államokat megkerülő, német-orosz földgázvezeték tervének elutasítására.

MTI - fidesz.hu