Az egyetlen napirendi pont tárgyalását, a Schöpf-Merei Kórház és Anyavédelmi Központ területére vonatkozó változtatási tilalom elrendelését, Gegesy Ferenc polgármester javaslatára a testület többsége elutasította.
Előterjesztőként rendkívül szomorúan tapasztaltam, hogy Ferencváros ilyen fokú érdektelenséggel viseltetik az egyik szimbólumának számító Schöpf-Merei Kórház sorsa iránt. Azt a fajta, az országos politikából leszivárgó hatalmi arroganciát és "erőpolitikát", amellyel a képviselő-testület baloldali többsége kezelte az ügyet felháborítónak tartom, és csak remélni merem, hogy nem egy meglehetősen egészségtelen, a kerület és az itt élők érdekeit pártpolitikai céloknak alárendelő folyamat kezdetét jelenti.
Az eredeti előterjesztést, a változtatási tilalom elrendelésének kezdeményezését egy héten át tartó jogi, szakmai és bizottsági egyeztetések, illetve számos módosító indítvány követték. Végül abba is beleegyeztem, hogy az előterjesztést visszavonom abban az esetben, ha a képviselő-testület egy lelkiismereti szavazás során állásfoglalást hoz arról (hasonlóan a Fővárosi Közgyűlésben történtekhez), hogy kiáll a kórház megmaradása mellett. A rendkívüli testületi ülés összehívását is az a szándék motiválta, hogy a kerület tegyen meg mindent, (még időben) a maga szerény eszközeivel a kórház indokolatlan és megmagyarázhatatlan bezárása ellen, hiszen az sem szakmai, sem pénzügyi indokokkal nem támasztható alá. A Kht-ként működő intézmény gazdálkodása nem veszteséges, illetve mind fővárosi-, mind országos szinten olyan speciális és egyedülállóan komplex tevékenységet folytat, több mint fél évszázada, ami egyértelműen a fennmaradása mellett szól. A Schöpf-Merei Ágost Kórházban gondozzák Budapest összes problémás ikerterhes kismamáját; évente 2000 szülést végeznek, melyek negyede koraszülés; kiemelendő a koraszülött ellátási programjuk, amelyért két éve, a kórház fennállásának 50. évfordulóján (másodszor is) Fővárosért Díjjal tüntették ki az intézményt. De egyedülálló a 10 éve működő, ún. Babamentő programjuk is, amelynek 1500 kisgyermek köszönheti az életét. Mindenképpen szólni kell az itt végzett genetikai vizsgálatokról is, illetve arról az inkubátor programról, amelynek köszönhetően immár (2007. február 3. óta) 23 nem várt, vagy nem kívánt, azonban teljesen egészséges és életképes kisbaba maradhatott életben és nem egy szemetes-konténerben végezte, mint ma még sajnos oly sok sorstársuk. Ezt a világszerte elismert, magas színvonalon végzett tevékenységkört nem lehet egyik napról a másikra egy befogadó intézményben elhelyezni, nem is beszélve az itt dolgozó, jól összeszokott orvosi-ápolói teamről, akik a garanciái voltak mindezen sikereknek.
Hazánk jelenlegi demográfiai katasztrófahelyzetében talán nem túlzás nemzeti ügynek nevezni egy ilyen intézmény bezárása elleni tiltakozást. Sajnálatos, hogy polgármester úr, aki nem mellékesen párttársa a kórházbezárásokat kieszelő Molnár Lajos egészségügyi miniszternek, ezt még tárgyalásra sem tartja érdemesnek. De a többi, kerületi kormánypárti országgyűlési és fővárosi képviselő sem emelte fel a szavát az intézkedés ellen, sőt a képviselő-testület ülésén egyetlen szocialista, vagy szabaddemokrata képviselő sem volt, aki a kezdeményezés mellé állt volna. Mindettől függetlenül őszintén bízom benne, hogy diadalmaskodik a józanész, meghallgattatik a számos tiltakozás és még sok ezer gyermek láthatja meg a napvilágot kerületünk büszkeségében, a Schöpfiben.
Veres László
önkormányzati képviselő, a Fidesz Ferencvárosi Szervezetének elnöke
fidesz.hu