Jean-Paul Perruche altábornagy - akit március 1-jén David Leakey brit vezérőrnagy vált a poszton, ezért szerdán Brüsszelben ünnepélyesen el is búcsúztatták - három-négy hónapra becsülte a csapatkivonás időtartamát. Mint hozzáfűzte, a kivonás végrehajtása során az európai hadvezetés ügyel arra, hogy adott esetben képes legyen ellensúlyozni a létszámcsökkentés káros hatásait, és ha szükséges, visszaállítsa az erőteljesebb katonai jelenlétet a balkáni országban. Boszniában Nebojsa Radmanovic, a háromfős kollektív elnökség vezetője üdvözölte a brüsszeli döntést. Szavai szerint az annak megerősítését jelenti, hogy a balkáni ország képes önállóan is biztosítani a stabilitást és a reformfolyamat folytatását.
Az EU-külügyminiszterek tavaly decemberben a boszniai biztonsági helyzet javulására hivatkozva döntöttek a csapatok részleges kivonásáról. Perruche tábornok ezzel kapcsolatban szerdán Brüsszelben megjegyezte, a boszniai viszonyok annak ellenére is javuló tendenciát mutatnak, hogy a szomszédos Szerbia déli tartományában, Koszovóban, romlott a helyzet. Európában sokan attól tartanak, ha Koszovóban kirobban az erőszak, annak káros következményei Boszniában is érződni fognak.
A jelentős boszniai csapatkivonás hátteréhez hozzátartozik, hogy azt elsősorban azok az EU-tagállamok szorgalmazták, amelyek - mint például Nagy-Britannia - a világ több más pontján is csapatokat állomásoztatnak. Emiatt szerették volna csökkenteni a fegyveres erőikre nehezedő nyomást. Az EU katonai törzsének új főigazgatója, az 1952-es születésű Leaky tábornok elvégezte a sandhursti katonai elitakadémiát, s több évet szolgált külföldön. 2004-05-ben ő volt a boszniai EUFOR parancsnoka.
MTI - fidesz.hu