fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Sarkozy aktívabb és önállóbb közös európai politikát szeretne
2007. március 1., 08:16
A francia-német tengely nagyon fontos, de nem lehet kizárólagos az Európai Unió működésében, amelynek az Egyesült Államokkal szövetségben, ám szabadon kell önálló politikát folytatnia - jelentette ki Nicolas Sarkozy, a francia jobboldal elnökjelöltje külpolitikai kérdésekről tartott sajtótájékoztatóján szerdán Párizsban.

A hazájában gyakran túlságosan Amerika-barát politikusnak tartott elnökjelölt úgy vélte, hogy Európa és az Egyesült Államok között a barátság mély és őszinte, de hozzátette: "Szabad Franciaországot és szabad Európát szeretnék. Arra kérem amerikai barátainkat, hagyják, hogy szabadok maradjunk, hogy szabadon lehessünk a barátaik... A barátság nem alárendeltség". A miniszter megerősítette, hogy George Bush amerikai elnökkel ellentétben ellenzi a nem Európához tartozó és a csatlakozási kritériumokat nem teljesítő Törökország uniós tagságát. "Meg kell szabni az Európai Unió határait, azokat nem lehet a végtelenségig bővíteni" - hangsúlyozta.

Sarkozy szerint az európaiak ma csak végrehajtói a nemzetközi döntési folyamatoknak, amelyekben önálló, egységes szerepet kellene vállalniuk. Ennek érdekében az EU intézményi válságát egy "leegyszerűsített alkotmányos szerződéssel" kellene megoldani, amely az Európai Tanács stabil elnöki tisztjével egységes hangot és képet adna Európának, külügyminisztere pedig egységesen tudna az európai álláspontot kifejezni a nemzetközi színtéren. Az egyhangú döntéshozatali folyamatot többségi döntésnek kell felváltania a 27 tagország együttműködésében - vélekedett a jobboldali elnökjelölt.

Véleménye szerint a francia-német tengely továbbra is fontos és elengedhetetlen az Európai Unió működéséhez, de nem lehet az irányítás exkluzív formája. A nagyobb országoknak - mint például Olaszország vagy Lengyelország - ezentúl nagyobb felelősséget kell vállalniuk, de nem erőszakolhatják rá döntéseiket a kisebbekre.

Sarkozy arra kérte az európai országokat, ne hagyják, hogy a NATO Washington kívánalmai szerint egy olyan világszervezetté váljon, amely az ENSZ konkurenciájaként működik. Az elnökjelölt az ENSZ Biztonsági Tanácsának kibővítését, valamint a nemzetközi migráció szabályozására egy Nemzetközi Migrációs Ügynökség létrehozását javasolta.

A kormányzó Népi Mozgalom Uniójának (UMP) elnökjelöltje a hivatalos francia álláspontot megerősítve hangsúlyozta: elfogadhatatlan, hogy Iránnak nukleáris fegyvere legyen, mert azzal a térség felfegyverkezését indítaná el, s veszélyeztetné Izraelt és a dél-európai országokat. Ezért Teheránnak "választania kell a szankciók és a nemzetközi közösséggel való együttműködés között".

MTI - fidesz.hu