Idén januárban az előző évhez hasonlóan csökkent minden hitelfajta esetében az új szerződések értéke. Úgy tűnik tehát, hogy a hitelfelvételi kedvet egyelőre inkább csak a szezonalitás, és nem a megszorítások befolyásolják. Ezt támaszthatják alá az állományi adatok is: az októberi megtorpanást követően a háztartásoknak nyújtott hitelek állományánál folytatódott az évek óta tartó növekedés. A magánhitelek állománya januárban 111,7 milliárd forinttal, 4841,6 milliárdra emelkedett. A növekedést kizárólag a devizaalapú konstrukciók okozták, a forintban nyújtott hitelek nyilvántartott értéke ugyanis a törlesztések következtében 5,9 milliárd forinttal csökkent.
A devizahitelek 117,7 milliárd forintos gyarapodásához most 25,8 milliárd forinttal járult hozzá a forint gyengülése. (Korábban az erősödő forint jelentősen apasztotta az állományt.) A devizahitelek aránya decemberhez képest így is dinamikusan emelkedett, az év első hónapjának végén már megközelítette a 44 százalékot, ami több mint háromszorosa a 2005. januárinak. Szintén a korábbi tendenciának megfelelően tovább (közel 37 százalékra) nőtt a fogyasztási célú kölcsönök súlya a háztartásoknak nyújtott összes hitelen belül.
A háztartások által a monetáris pénzügyi intézményeknél elhelyezett betétek állományának júliusban kezdődött csökkenése novemberben megállt. A betétállomány 82,1 milliárd forinttal, 6012,0 milliárd forintra emelkedett. A lekötött betéteknél regisztrált 53,2 milliárd forintos emelkedés majdnem kétharmadát az éven túli lejáratra lekötött betétek adták. Persze itt sem, mint ahogy a fogyasztási hitelkamatok alakulásánál sem szabad elfeledkezni az egyedi ügyletek hatásáról. Ahogy nem mindegy, hogy a meglehetősen tág kategóriát jelentő fogyasztási kölcsönökön belül milyen a szerkezeti összetétel, nem mellékes az átlagos betétnagyság sem.
MNO - fidesz.hu