fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Tönkretett iskolák, esélyektől megfosztott gyermekek
2007. március 2., 12:25
Előkészítő anyagok nélkül szavazta meg a kormánytöbbség 19 fővárosi szakiskola bezárását - hívta fel a figyelmet Tarlós István, aki elfogadhatatlannak tartja az iskolaátszervezésekről szóló döntést.

Tegnap a Fővárosi Közgyűlés kormánypárti többsége mindenfajta előkészítő anyag híján megszavazta 19 szakiskola bezárását. A sajnálatos demográfiai trend miatt a szakiskolák, és általában az oktatás struktúráját szükséges áttekinteni. Nem az a baj, hogy átgondolják a szakképzést, hanem az, hogy előkészítés nélkül hoznak szakmai, emberi, erkölcsi szempontból rossz, lélektelen döntéseket - jelentette ki Tarlós István. "Ez egyszerűen tűrhetetlen és elfogadhatatlan" - szögezte le. Emlékeztetett: a szakmai előkészítő tanulmányok elkészíttetésére egy tavaly júniusi közgyűlési határozat kötelezte Demszky Gábor főpolgármestert.

Tarlós István kifejtette: az általános iskolák, és a gimnáziumok nagyobbik része a kerületeké, a szakoktatás van fővárosi hatáskörben, "ezért nyúltak ilyen erőszakosan és kérlelhetetlenül hozzá ehhez a szférához". A politikus hangsúlyozta, hogy a bezárásokkal a főváros vezetésének egy célja van: bármi áron több milliárdot kivonni az oktatásból, a miniszterelnök elképzeléseinek megfelelően. Úgy tűnik, Demszky Gábor szimpla vazallusává vált a miniszterelnöknek - jegyezte meg.

A bezárások előkészítetlensége kapcsán a fővárosi Fidesz frakcióvezetője elmondta, hogy sorozatban fordulnak elő olyan esetek, ahol nagyobb befogadóképességű, kétségkívül jobban működő iskolákat integrálnak kisebb befogadóképességű, sokkal rosszabb teljesítményparaméterekkel rendelkező iskolákba. Arra is felhívta a figyelmet, hogy több olyan iskolát ítéltek bezárásra, formális integrálásra, amelyek a szakmai tantárgyak oktatását tekintve egyedüli képzést nyújtanak az országban.

A frakcióvezető aláhúzta: valótlan az az érvelés is, hogy a centralizációra azért van szükség, mert másképpen nem lehet uniós pályázati pénzekhez jutni, ugyanis az unió sehol sem támasztja követelményként a centralizációs feltételeket.

A fideszes politikus kifejtette, ebben a helyzetben mit kellene tenni. Először szakértőkkel el kellene készíttetni az átszervezéseket előkészítő tanulmányokat és mérlegelni a döntésben érintett mintegy ezer közalkalmazott sorsát. Ezt követően legalább papíron meg kellene szervezni a szakképző központokat, megvizsgálni, hogy ezek létrehozása mennyibe kerül és milyen ütemezésben lehet őket megvalósítani.

A politikus kiemelte: a fővárosi önkormányzat az egyetlen az országban, ahol az önkormányzat első embere megengedheti magának, hogy a hozzá címzett közigazgatási határozatokat 9-10 hónapig ne hajtsa végre, és erre semmilyen magyarázatot ne adjon. "Ami a fővárosban folyik, az egy cirkusz. Demszky sorozatban nem hajtja végre a határozatokat, majd ha számon kérik tőle, akkor az egyetlen válasza az, hogy mosolyog, mint a macska miután megette a kanárit" - tette hozzá.

A tegnapi közgyűlésen a 19 szakiskolára vonatkozó döntést megelőzően a közgyűlés visszavonta saját, az ellenzék kezdeményezésére hozott korábbi határozatát, amely egy évvel elhalasztotta volna a szakiskolák átszervezését. Tarlós István kérdésre válaszolva elmondta: megvizsgáltatják, miként lehet az, hogy az előző közgyűlési határozatot nem hajtották végre.

Tarlós István bejelentette: a Fidesz-KDNP fővárosi frakciója szeptemberig a város működését illető kérdésekben párhuzamos alternatívákat dolgoz ki, ennek érdekében egy külső szakértőkből álló munkacsoportot hozott létre, amelyben csak a környezetvédelemmel foglalkozó Illés Zoltán az egyedüli aki politikai pártnak a tagja.

fidesz.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Az MKSZSZ jogi lépéseket tesz a szakiskolák bezárása miatt
Cikk: Csepeli Fidesz: az önkormányzat vegye át a Mérei Ferenc Szakiskolát