Nagy Gábor Tamás újságíróknak elmondta, hogy felkéri a Közép-Duna-Völgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Felügyelőséget, a Környezetvédelmi Minisztériumot, a Magyar Bányászati és Földtani Hivatalt, a Természetvédelmi Hivatal Barlangtani Osztályát, a Magyar Állam Kincstárat és a VII. kerületi önkormányzat illetékeseit, hogy közös erővel rendezzék a gellérthegyi kristálybarlang további sorsát, és garantálják a jövőben esetlegesen előkerülő hasonló értékek biztonságát.
A polgármester kifejtette, hogy a barlangot 2006. december 28-án találták a bérc utcában egy nagy értékű építési telken, amelyen jelentős földmunkákkal már folyt egy lakóház alapozása. Ekkor a Közép-Duna-Völgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség két hétre leállíttatta az építkezést és kötelezte az építtetőt a barlangtani szakvélemény elkészíttetésére, de január 31-én - kikötésekkel - újra engedélyezte a munkálatok folytatását - tette hozzá.
A barlangkutatók szakvéleménye alapján a 60,1 méter hosszan és 17,6 méter mélységig feltárt, ásványképződményekkel rendkívül gazdagon díszített barlang jelentős természetvédelmi értéket képvisel.
Adamkó Péter, barlangkutató a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a Közép-Duna-Völgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség csak olyan kikötésekkel engedélyezte az építkezés folytatását, amely szerint az építtetőnek biztosítania kell saját telkén a kutatók szabad bejárását a barlangba, amelyet jelenleg egy páncélajtó zár el a külvilágtól; egy alagúttal ki kell vezetni a bejáratot a főútra, hogy így tegyék látogathatóvá a barlangot.
MTI - fidesz.hu