A történelmi hitelességgel korhű felszerelésben és eszközökkel felidézett csatára Szolnok belvárosában a Tisza-parti sétány előtti ártéri területen került sor. Iváncsik Imre, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára beszédében többek között a katonai hagyományőrzés jelentőségét méltatta. Szalay Ferenc, Szolnok polgármestere arról beszélt, hogy ezúttal az időjárás is hozzájárult a történelmi hitelesség fokozásához, miután akárcsak most, a csata napján is esett az eső.
A folyamatos esőben az idén mintegy kétszázan kísérték figyelemmel a hadijátékot, a látottakról hadtörténész tájékoztatta a közönséget.
Damjanich és Vécsey tábornok vezette honvédseregek a Szolnokot megszállva tartó császári Karger-dandár ellen 1849 tavaszán indítottak erőteljes támadást. A két oldalról csatába induló magyarok ágyúrohama a vasúti indóháznál törte meg az ellenállást. Az ütközet végén a honvédek a Zagyvába szorították az ellenséget, és közülük számos hadifoglyot ejtettek. A szolnoki csata jelentősége elsősorban abban állt, hogy bebizonyosodott: a frissen szervezett zászlóaljakból felállított magyar sereg hazafias lelkesedése és elszántsága többet ért, mint az osztrák haderő horvát határőreinek és császári vadászainak tapasztaltsága. A hadtörténelemben a március 5-én vívott szolnoki csatát a dicsőséges tavaszi hadjárat nyitányaként jegyzik.
A hadijáték előtt a katonai hagyományőrző csapatok képviselői megkoszorúzták az ütközetet irányító szerb határőrből lett magyar honvédtábornok, Damjanich János lovas szobrát és a szolnoki csata emlékére emelt oszlopot. A megyeháza falán új emléktáblát avattak a magyarokat támogató Lengyel Légió helytállásának tiszteletére. Az eseményen részt vett Joanna Stempinska Lengyelország budapesti nagykövete.
MTI - fidesz.hu