A Robert Fico kormányához tartozó Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke most arra reagált, hogy a Magyar Tudományos Akadémia és szlovák partnerintézménye, a SAV egyes történészei évek óta különböző szakmai fórumokon - egyebek között a magyar-szlovák alapszerződés értelmében működő szakmai vegyes bizottságban - közös tankönyv szemléleti alapjainak kialakítására törekszenek. Ennek eredményeként az eddigiektől eltérő, a két nép közös történelmét árnyaltabban, hitelesebben leíró tankönyvet adhatnának a magyar, a szlovák és a szlovákiai magyar iskolák oktatóinak, diákjainak a kezébe, különös tekintettel a trianoni kérdés, valamint a szlovákiai magyarok II. világháború utáni jogfosztását törvényesítő Benes-dekrétumok megítélésére.
Ennek a törekvésnek kedvez az az új körülmény is, hogy a német oktatási miniszter a közelmúltban fölvetette az európai uniós országok közös történelem-tankönyvének szükségességét.
A zsigeri magyarellenességének nap mint nap hangot adó Slota vasárnap nekiment a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) Történettudományi Intézetében dolgozó, a közös tankönyv megírására kész kutatóknak. Őket "marxista akadémikusoknak" nevezve kijelentette: a magyar és a szlovák történelemszemlélet az elvi ellentétek miatt összeférhetetlen, ezért semmiféle közös tankönyvnek nincs helye. Az SNS kezében levő oktatási tárca már íratja is a szlovák általános és középiskolákban majd használandó négy történelem-tankönyvet.
Slota indoklása szerint közös tankönyv azért sem készülhet, mert tudnivaló, "hogyan ítéljük meg mi szlovákok azt, miképpen rohanták le az ősmagyarok Európát, s hogyan látják ezt maguk a magyarok". A "hasonlattal" is élő Slota szerint ez azért összeegyeztethetetlen, mert ugyanazt eredményezi, mint az, ha "valaki fehér embernek nézi a négert és fordítva, mert attól még nehezen tudunk abból holmi közöset" összeeszkábálni.
A pártvezér vasárnapi kardoskodása a kilencvenes évek első felének történéseit idézi, amikor az SNS még Vladimír Meciar kormányának volt a koalíciós partnere, és a kétnyelvű bizonyítványok betiltását kezdeményező Eva Slavkovská nevű SNS-es politikus kezében volt az oktatási tárca. Slavkovská pártfogoltja, bizonyos Milan Durica tollából akkor olyan háromkötetes szlovák történelemkönyv látott napvilágot, amelynek szerzője nem csak a magyarellenes történelemhamisítás, de az antiszemitizmus és a holokauszt-tagadás szakmai vádját is kivívta, amiért munkájában a II. világháború alatt fennállt Hitler-csatlós, a háborús bűnökért utóbb kivégzett pap-politikus, Jozef Tiso fasiszta bábállamának korszakát a szlovák történelem legfényesebb időszakaként magasztalta.
MTI - fidesz.hu