A választásra jogosult 127.128 állampolgár 32,51 százaléka, azaz összesen 41.328 járult az urnák elé. Az érvényes szavazatokat leadott választók 94,3 százaléka, azaz 38.870 elutasította a fejlesztést, 5,7 százalékuk, azaz 2.343 ember pedig támogatta azt. A szavazatok közül 87 érvénytelen volt, 28 pedig nem került az urnákba - mondta el Papp Judit.
Hozzátette: a referendum érvényességéhez a választópolgárok több mint felének részvételére lett volna szükség.
A pécsiek a következő kérdésre adhattak választ: "Egyetért-e ön azzal, hogy a pécsi építési szabályzat és a szabályozási terv módosuljon akként, hogy Pécs közigazgatási határán belül ne épülhessen katonai radar?".
A jogszabályok szerint amennyiben a referendum érvényes és eredményes, a polgárok többsége pedig kinyilvánítja, hogy nem akar radart a Tubesre, az önkormányzat ennek megfelelően köteles módosítani a terület rendezési tervét.
A népszavazást kezdeményező radarellenes civilek képviselői örültek az eredménynek.
Peták Péter, az Istenúti Közösségért Egyesület társelnöke a városháza előtt tartott sajtótájékoztatón azt mondta: bár a referendum érvénytelen lett, komoly eredmény, hogy néhány hetes kampányuk során több mint negyvenezer embert tudtak megszólítani, s ezzel megcáfolták azokat, akik azt mondták "csak néhány zöld képviselő hőzöng, hogy ne legyen radar a Tubesen".
Vicze Csilla, a Civilek a Mecsekért Mozgalom szóvivője a sajtó útján felszólította a kormányt, vegye figyelembe a szavazáson megjelent többség véleményét és álljon el az építkezéstől.
Tasnádi Péter polgármester és a közgyűlésben helyet foglaló frakciók vezetői a napokban úgy nyilatkoztak: akkor is figyelembe veszik a népszavazás végeredményét, ha az nem lesz érvényes.
A polgármester az előzetes eredmény tudatában újságíróknak azt mondta: köteles figyelembe venni azon tízezrek véleményét, akik vasárnap kifejezték akaratukat, ezért hétfőn tárgyalásokat kezd a kormánnyal arról, hogy "ebben a helyzetben milyen lehetőségek vannak a lokátorral kapcsolatban".
A miniszterium szerint nincs akadálya
A Honvédelmi Minisztérium közleményben tudatta: álláspontjuk szerint a népszavazás azt tanúsítja, hogy a választópolgárok döntő többsége szerint nincs akadálya a Magyar Köztársaság légterét és a légiközlekedést biztosító 3D típusú radarállomás megépítésének.
"A pécsi lakosság állásfoglalásának kialakításhoz megfelelő tájékoztatást kapott, ami elegendőnek bizonyult a megalapozott döntés meghozatalához" - olvasható a közleményben. Hozzáteszik: a kormány rövid időn belül határoz a megépítés teendőiről.
MTI - fidesz.hu