fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Demokráciát!
2007. március 5., 08:21
Orbán más demokráciát akar. Ezt harsogta háromsoros címben a Népszabadság március 1-jén. Épp amikor nyilvánvalóvá vált, hogy a pénzügyminiszter - az elvárt adó bukását követően - zárójelbe helyezte a magyar alkotmányt, és kormánya megannyi pofonja után újabb balegyenest vitt be a jogállamnak.

Veres János csak azért is beszedné a sarcot arra a két hónapra, amíg az Alkotmánybíróság nem döntött a pénzbehajtás jegyében fogant jogszabály alaptörvény-ellenességéről. Ne firtassuk az MSZMP-titkárból milliárdossá lett pénz-ügyér bicskanyitogató felfogását a jogkövető magatartásról. Miért is tennénk, volt üzlettársát, a nyírbogáti szocialisták októberben is "alkalmas" polgármesterjelöltjét jogerősen három és fél év börtönre ítélte a bíróság több száz millió forintos adócsalásért. Igaz, ezt a "börtönbehívóval" együtt titkolja a cselédsajtó.

Hol is a szólásszabadság? Ott, ahol demokrácia van, ahol a hatalom ellenőrizhető és számon kérhető. Nem ott, ahol a kancelláriaminiszter önmagát vizsgálja az augusztus 20-i tragikus kimenetelű tűzijáték után, majd áthárítja a felelősséget. Az áldozatok - a sérültek és az elhunytak hozzátartozói - pedig mehetnek bíróságra. Szilvásy György titkolózik, mint minisztertársa, Petrétei József. Ő most azt titkolja, hogy van-e szakvizsgája, államtitkáráról ugyanis kiderült: neki nincs, hiába nyilatkozik hatalmi gőggel szakjogi kérdésekről. Egyébként a Petrétei vezette tárca teljesítményének tükrében - nálam régóta nem veszi be a klaviatúra az igazság szót, ha nevével együtt szerepel - édes mindegy, hogy a miniszter szakjogász-e vagy sem. Egyfelől valaha a tudományos szocializmust oktatta Kádár Apró Dögeivel. Másfelől a rendészetet is magában foglaló tárcájának működése: kudarckrónika. Alkotmánybíróság előtt bukott törvények, közfelháborodást keltő javaslatok - lásd a gyermekpornó-felvételek házi használatának szabad utat engedő előterjesztést -, miniszteri hazugsággal tagadott, milliós ázsiai bevándorlóval számoló migrációs kormány-előterjesztés. A jelszavát "Szolgálunk és verünk" szlogenre változtató rendőrséget szintén Petrétei tárcája felügyeli. Demokráciában nem várják meg, hogy a nem csak nevében igazságügy-miniszter vezette tárca alig több mint fél év alatt kudarckrónikát írjon.

Ami itt van, az - főleg ősz óta - demokratúra. Ott, ahol soha és sehol nem bizonyított és szankcionált terrorveszélyt emlegetve, rendőri önkényt erényként felmutatva, sőt kitüntetve próbálják a polgárokat nap mint nap fenyegetni, a közélettől távol és otthon tartani - nem működik a demokrácia. A jogállamért aggódásra akad más ok bőven. A móri bankrablás ügyében feketén-fehéren kiderült: hibázott rendőr, ügyész, bíró. A Fidesz kordonbontó képviselőit perelő rendőrség másodszorra is hibával tömve nyújtotta be feljelentését, ám egy ügybuzgó bíró befogadta. Eközben főnöke átszervezi az őszi tüntetések ügyében másodfokon 80-85 százalékban felmentő ítéleteket hozó tanácsot. (Ez nyilván sürgős, a Kulcsár-ügy meg várhatott hónapokig a "móri bíróra".)

Petrétei miniszter - szakvizsgás jogászok szerint kétes keresettel - perre készül Orbán Viktor ellen. Főnöke, a szintén nem igazmondásáról elhíresült Őszödi Böszme előhúzta az antiszemita kártyát. A Magyarország képét romboló Times-interjú kapcsán a Népszabadság megkérdezte a kormányfő feleségét is, aki férjének ellentmondva meséli el, hogyan jutott az állítólagos szórólaphoz. No csak, Niki, a ceglédi kislány "szerencsés" megkerülésekor is három verzió forgott a honi sajtóban és médiában.

Nehéz időket élünk. Az uniós Eurobarometer szerint a magyarok a legboldogtalanabbak a 25 tagországban, sereghajtók életszínvonaluk megítélésében is. Egy hazai kutatásból kiderült: tavaly 20 százalékkal többen voltak azok, akik szerint romlott az életszínvonal az unióba lépésünk óta. Szembenézés helyett a hatalom félelmet gerjeszt, a kormány feje, a notórius hazug a cselédmédia hátszelével riogat.

Demokrata nem fél. Demokratúrában sem a félelemkeltéstől, hatalmi packázástól. Demokráciát akar. Jelző nélkül.

Farkas Attila, Magyar Nemzet