fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A pécsi közgyűlés dönt a katonai radar felől
2007. március 6., 09:50
Mégsem dőlt el végérvényesen a hét végi népszavazással a Pécs feletti Tubesre tervezett katonai radar sorsa. A referendum érvénytelen lett ugyan, de a pécsi közgyűlés így is határozhat a radarépítés ellen. A Magyar Hírlap írása.

Rövidesen a kormány elé kerül a Tubesre tervezett NATO-radar kérdése - jelentette be tegnap a kormányszóvivői iroda. "Amint a kabinet határoz a lokátor megépítésének teendőiről, a közvéleményt is tájékoztatni fogja" - áll a közleményben. Tasnádi Péter, Pécs szocialista polgármestere tegnap kormánypárti politikusokkal egyeztetett a radarépítés ügyéről. Lapzártánkig nem értük el a polgármestert, a kormányszóvivői iroda pedig nem adott tájékoztatást sem a megbeszélések konkrét tartalmáról, sem az eredményről.

A Honvédelmi Minisztérium (HM) még vasárnap reagált az eredménytelen pécsi népszavazásra, kijelentve: a pécsi választópolgárok többsége szerint nincs akadálya a katonai szempontból is fontos radarállomás megépítésének.

A döntés kulcsa azonban továbbra is a pécsi városi közgyűlés kezében van. Megakadályozhatja ugyanis a Tubesre tervezett radar felépítését, ha az önkormányzat ennek megfelelően módosítja a város területrendezési tervét. Az érvénytelen referendum ellenére is dönthet úgy a közgyűlés, hogy meghiúsuljon a lokátorállítás. Az önkormányzati frakciók egységesen kiállnak a radar ellen.

Révész Mária, a pécsi Fidesz-KDNP frakcióvezetője is úgy véli, hogy a csaknem 39 ezer lokátorellenes szavazat figyelemre méltónak számít, ezért a közgyűlésnek figyelembe kell vennie az érvénytelen népszavazást is. "Mi már a ciklus elején javasoltuk, hogy a város ne költsön népszavazásra, a közgyűlés módosítsa a rendeletet - mondta. - Mostanra a rendeletmódosítás maradt az egyetlen lehetőség az építkezés megakadályozására, így ha a polgármester nem veszi napirendre az ügyet, mi fogjuk kezdeményezni."

Kővári János, az Összefogás Pécsért Egyesület frakcióvezetője szerint a közgyűlésnek nem az a célja, hogy keresztbetegyen a Honvédelmi Minisztériumnak, de - az érvénytelen szavazás ellenére - a csaknem 39 ezer tiltakozó voks kötelezi az önkormányzatot. Hozzátette: a városi területrendezési rendelet módosítását csak véleményezheti a HM, vétójoga nincs az ügyben. Szerinte mégsem zárható ki, hogy a HM - ha a honvédségnek kedvezőtlen döntés születne - a közigazgatási hivatalhoz fordul jogorvoslatért, abból pedig hosszú jogi procedúra kerekedhet.

"Jogilag nincs akadálya annak, hogy a közgyűlés ne engedélyezze a radar felállítását, mivel a területrendezési rendelet módosítása az önkormányzat hatáskörébe tartozik" - mondta lapunknak Lövétei István közigazgatási és alkotmányjogász.

Szerinte a radarállomás felépítése elleni esetleges határozatot csak akkor írhatná felül a honvédelmi tárca, ha módosítanának több törvényt - például az építésügyit és a honvédelmit -, hogy különleges esetekben a HM megvétózhassa az önkormányzat döntését.

Magyar Hírlap összeállítás


fidesz.hu