A külügyi és határon túli magyarok bizottságának fideszes tagja emlékeztetett: az állampolgári véleménynyilvánítás megszervezésére és lebonyolítására azután került sor, hogy a hivatalos, az önkormányzatok által kiírandó népszavazást a román hatóságok meghiúsították.
Kelemen András megjegyezte: Ékes Józseffel együtt, a Fidesz megfigyelőiként mindenhol példás szervezettséget, békét tapasztaltak. "A választások önkéntesek és titkosak voltak, a részvétel nagyarányú, és az eredmények ismeretében az igenek elsöprő többséget alkotnak" - hangsúlyozta.
A népszavazás felveti a kérdést, hogyan viszonyul hozzá a magyar politika - vetette fel a Szövetség képviselője, majd hozzátette - köztársasági elnökünk épp Romániában szögezte le a közelmúltban, hogy "az Európai Unióban a kulturális autonómia természetes, a területi autonómia pedig lehetséges."
A kárpát-medencei magyar képviselők fórumának vitaanyaga autonómiák kapcsolati hálóját javasolja, csupán a magyar kormány álláspontja nem ismert, miközben a magyarellenesség továbbra is jelentős belpolitikai tényező a szomszédos államok nagy részében - hívta fel a figyelmet Kelemen András.
Az autonómiakérdésben nincs előrelépés. Sőt, a vajdasági tartományi képviselőház decemberben fogadott el egy újabb szerb betelepítési projektet, semmibe véve azt a tényt, hogy nemzetközi szerződés - többek között kétoldalú szerződés - is tiltja a nemzetiségi összetétel ilyen megváltoztatását - figyelmeztetett a Fidesz frakcióvezető-helyettese.
"Holott az elszakadó Koszovó árnyékában a magyar kisebbség egyenjogúsítása hosszútávon mind szerb, mind magyar érdek lehetne. Ehelyett Szerbiából érkeztek, és érkeznek gyakran a legbrutálisabb magyarellenes megnyilvánulások hírei. És itt hagyta legnyilvánvalóbban cserben a magyarokat az MSZP-SZDSZ kormány, a szerb elnök részéről is felvetett magyar állampolgárság megadásának elutasításával" - emlékeztetett Kelemen András.
fidesz.hu