A szűkös anyagi lehetőségek ellenére is számos jelentős fejlesztést, beruházást tervez Sopron a következő években - jelentette ki Fodor Tamás polgármester. A program összeállt, a pályázatok készülnek.
A költségvetés készítésével párhuzamosan állította össze a városvezetés fejlesztési elképzelését, amelyet összhangba hoztak a közelmúltban megjelent pályázati kiírásokkal. Az anyagi forrást 2007 és 2013 között uniós pénzek biztosítják.
- A következő években harminckét projektet szeretnénk megvalósítani, illetve elkezdeni - válaszolta a Kisalföld érdeklődésére Fodor Tamás polgármester.
- Úgy, hogy a jelenlegi beruházásokat - mint ezt többször elmondtuk - befejezzük. Az idén kevesebb, jövőre pedig több pályázati önrésszel számolunk. Általában azt mondhatom, hogy a tervezett fejlesztések átfogják a soproniak életét, a közlekedési és közúthálózat fejlesztésétől a tömbrehabilitációkon és egészségmegőrzésen át a környezetvédelemig.
- Akkor nézzük a programot részletesen. Kezdjük a közlekedéssel, a közúthálózattal.
- Elsőként említem a belvárosi kerékpárút-hálózat fejlesztését, gondolom, fontosságát nem kell külön hangsúlyozni. Szeretnénk kerékpárutat építeni a Papréttől Balfig, illetve a város és a Bécsi úti határátkelő között. Megvalósítjuk az északnyugati tehermentesítő utat, ezzel párhuzamosan pedig úgynevezett záportározókat építünk, véglegesen elhárítva az Ikva által időnként okozott árvízveszélyt. A Kőszegi úti egyszintű közúti-vasúti kereszteződést alul- vagy felüljáróval váltjuk ki. Az említetteken kívül folytatódnak az útfelújítások, megépítjük a Lőportári utat, a történelmi belváros utcáit díszburkolattal látjuk el. Reményeink szerint végre megépül az M85-ös országhatár és Pereszteg közötti kétszer kétsávos szakasza.
- Mi lesz az elkerülőútra tervezett újabb körforgalmakkal?
- Megépülnek. A pláza fölött, valamint a Virágvölgyi út-Bécsi út találkozásánál.
- Sopron híres műemlékeiről, de azok a turisták, akik többet is szeretnének látni a városból, sok helyütt lehangoló látvánnyal, elhanyagolt városrészekkel, épületekkel találkoznak.
- Sajnos ez igaz. Ezért szeretnénk első lépésben a Rákóczi utca-Hátulsó utca-Pejacsevich köz-Petőfi tér-Széchenyi tér, valamint a Magyar utca-Pócsi utca-Fapiac által határolt tömb rehabilitációját megvalósítani. Fontos feladat a Tűztorony szerkezetének megerősítése, ezt követően pedig a látogatóközpont kialakítása. Tervezzük az Erzsébet utcában található Russ-villa homlokzatfelújítását, hasznosítását. A kongresszusi turizmus fejlesztése érdekében megteremtjük a feltételeket a belvárosi konferencianegyed létrehozására. Feltárjuk a bécsidombi amfiteátrumot, pályázunk a parkerdő fejlesztésére.
- Régi problémája a városnak a fertőrákosi Barlangszínház korszerűsítése, illetve gazdaságosabb működtetése. Lesz előrelépés?
- Az egykori kőfejtőben lévő Barlangszínház a régió történelmi és kulturális öröksége. Fenntartható hasznosítása közös érdek, ezért ugyancsak pályázatot nyújtunk be felújítására.
- Az egészségügy területén milyen fejlesztésekben gondolkodnak?
- Szeretnénk digitális kapcsolatot kialakítani az Erzsébet-kórház, a háziorvosok, valamint az alapellátás között és megteremtjük a háziorvosok és az alapellátás internetes elérhetőségét. Korszerűsítjük a Kodály téri és a Táncsics Mihály utcai rendelőt. Mikrotérségi szociális szolgáltató központot alakítunk ki a Kőműves közben, a volt bölcsőde helyén, a mikrotérségi gyermekjóléti szolgáltató központot pedig a Vasvári Pál utcában valósítjuk meg.
Az elkövetkezendő időszakban fejlesztjük a hajléktalanellátó szolgálatot is. Talán elsőként kellett volna említenem a komplex gyógyrehabilitációs egészségközpont kialakítását, amelynek egyik bázisa a szanatórium lesz. Szeretnénk megszerezni a tulajdonjogát - erről már tárgyalunk -, hogy pályázatok segítségével alakíthassuk át a mai kor követelményei szerint. Az egészségközpont egyik kiemelt feladata lesz a prevenció, vagyis a betegségek kialakulásának megelőzése.
- Sopronban és környékén kiemelt fontosságú a környezetvédelem, amelyben mindenkinek megvan a maga feladata. Az önkormányzat mit vállalhat ebből? - gondolok elsősorban a beruházásokra.
- Megépül Cséren a hulladéklerakó, ezzel párhuzamosan a szükséges létesítmények Sopronban és környékén. A parkerdőről már szóltam. Tervezzük a Sopron-Burgenland-Fertő tó régió vízellátási rendszerének fejlesztését, a fertőrákosi öbölre pedig új szabályozási tervet készítünk. A felsoroltakat tartjuk a legfontosabbnak, de fejlesztjük például az ipari és innovációs park infrastruktúráját, a közoktatási szolgáltatást, kialakítjuk a közszolgáltatás és a civil szféra együttműködési hálózatát.
Horváth Ferenc, www.kisalfold.hu