fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Lengyelország kétkedik a NATO védelmi pajzsában
2007. március 8., 17:42
Lengyel politikusok csütörtökön nyilvánosságra került nyilatkozatai szerint Lengyelországnak kétoldalú biztonsági szerződést kellene kötnie az Egyesült Államokkal, mert a NATO nem eléggé acélos szervezet a komoly fenyegetésekkel szemben.

"A NATO, amelybe 1999-ben beléptünk, nem éppen álmaink szövetsége. Lengyelország attól tart, hogy ha visszatérnének a konfliktusok Európába, Brüsszeltől nem hallanánk mást, mint hogy tárgyaljunk róla" - idézte csütörtökön a Rzeczpospolita című lengyel lap Witold Waszczykowski külügyminiszter-helyettest. Waszczykowski hozzátette, hogy egy kétoldalú lengyel-amerikai katonai-politikai szerződés viszont tetemesen megszilárdítaná Lengyelország biztonságát.

A lengyel lap más politikusok nyilatkozatait is idézte csütörtökön ugyanebben a témakörben. Pawel Zalewski, a lengyel parlament külpolitikai bizottságának feje, a kormányzó konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párt képviselője bírálta a NATO-tagállamokat, amiért - megítélése szerint - nem eléggé elkötelezettek a katonai szövetség iránt. Zalewski is úgy foglalt állást, hogy csak egy lengyel-amerikai kétoldalú paktum szavatolná kellően Lengyelország biztonságát.

Hasonlóan nyilatkozott csütörtöki sajtóértekezletén Aleksander Szczyglo lengyel védelmi miniszter is. "Lengyelország biztonsága három pilléren nyugszik: az Európai Unión, a NATO-n és az Egyesült Államokon. Kétségtelen, hogy Lengyelország biztonságának legerősebb pillére az Egyesült Államok" - mondta.

A Rzeczpospolita értesülése szerint a lengyel kormánykoalíciót vezető konzervatívok az amerikai rakétavédelmi rendszer egyik elemének Lengyelországba telepítéséről tartandó tárgyalásokkal szeretnék egybekötni a kétoldalú politikai-katonai egyezmény megvitatását, illetve aláírását.

Egyes lengyel védelmi szakértők ellenzik egy kétoldalú amerikai-lengyel szerződés szorgalmazását. "Egy kétoldalú egyezség a NATO-val szembeni bizalmatlanság kinyilvánítása volna. Egy ilyen lépés gyengítené a szövetségi rendszert és annak biztonságpolitikai alapját" - mondta Roman Kuzniar, a varsói egyetemhez tartozó Nemzetközi Tanulmányok Intézetének munkatársa.

MTI - fidesz.hu