fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Európa erősen függ a hagyományos energiaforrásoktól
2007. március 9., 08:21
Jelenleg még a hagyományos energiaforrások rabjai az európai államok, amelyek szeretnének kevésbé függeni az importtól és ezért a jövőben saját területükön kívánnak fejleszteni megújítható energiaforrásokat. MTI elemzés.

Az európai országok energiafogyasztásában a nyersolaj és kőolajtermékek 37,3 százalékot, a gáz 23,9 százalékot, a fűtőolaj 17,9 százalékot, az atomenergia 14,6 százalékot, a megújítható energiaforrások pedig mindössze 6,3 százalékot tesznek ki a legutolsó rendelkezésre álló - 2004. évi - adatok szerint.

Valamennyi EU-tagállamnak megvannak a maga sajátosságai, amelyeket ádázul védelmez, megnehezítve a megegyezést a közös energiapolitika területén.

Ezek a sajátosságok attól függenek, hogy vannak-e vagy sem energiaforrások a területükön: az európai országok többségének kevés szénhidrogénje van, márpedig ez az energiaforrás továbbra is uralkodó a Huszonhetek energiafogyasztásában, sokan az atomenergia vagy a megújítható energiaforrások fejlesztése mellett döntöttek.

Franciaország az EU legnagyobb atomenergia-termelője. Az atomenergia az energiatermelésén belül 85 százalékot, a fogyasztáson belül pedig 40 százalékot képvisel. A megújítható energiaforrások a termelés 13 százalékát, a fogyasztás 6 százalékát teszik ki.

A spanyol energiatermelés szintén nagyban függ az atomenergiától (50 százalék), akárcsak Svédországé (58 százalék), az EU harmadik legnagyobb atomenergia-termelő országáé, valamint számos közép-európai országé.

Németországban - az EU második legnagyobb atomenergia-termelő államában - az atomenergia a hazai termelés 32 százalékát teszi ki, de Berlin Belgiumhoz hasonlóan vállalta, hogy fokozatosan leépíti az atomenergia-ipart, bár ezt a döntést többen felül szeretnék vizsgálni.

A szén továbbra is a legfontosabb német energiaforrás (43 százalék), ezzel Németország az EU második legnagyobb széntermelője Lengyelország mögött (88 százalék).

Az északi-tengeri energiaforrásoknak köszönhetően Nagy-Britannia az elsőszámú kőolaj- és földgáztermelő az unióban, e két energiaforrás 82 százalékot tesz ki a termelésben és 73 százalékot a fogyasztásban. Az atomenergia és a megújítható energiaforrások csak kis arányt - 9, illetve 2 százalékot - képviselnek a fogyasztásában.

Olaszországban a termelés három energiaforrás között oszlik meg kiegyensúlyozott módon: a megújítható energiák (42 százalék), a gáz (37) és a kőolaj (21). A megújítható energiaforrások ezzel szemben csak 7 százalékot tesznek ki a fogyasztásban.

Finnországban ugyan a kőolaj az elsőszámú energiaforrás a fogyasztáson belül (29 százalék), a megújítható energiaforrásoknak a fogyasztáson belüli aránya ugyanakkor jóval meghaladja az uniós átlagot (23 százalék) és meghatározó a termelésen belül (57 százalék).

A kis EU-tagállamokban, ahol nem működik atomerőmű és nincs természeti erőforrás, a termelés szinte kizárólag megújítható energiaforrásokra épül (100 százalék Luxemburgban, Lettországban, Portugáliában, Cipruson és 71 százalék Ausztriában.) Ez az energia ugyanakkor kis részét teszi ki a fogyasztásnak, kivéve Ausztriát (21 százalék) és Portugáliát (15 százalék).


MTI - fidesz.hu