A rakéták telepítését a szíriai csapatok mozgósításával együtt Izrael az ellene irányuló háborús előkészületként értelmezi. Név nélkül nyilatkozó izraeli illetékesek közlése szerint a rakétákat nehezen azonosítható föld alatti tárolókban, illetve álcázott silókban helyezték el. Izrael attól tart, hogy a rakéták az ország északi részén fekvő városok többségét, sőt a nagy hatótávolságúak akár a harmadik legnagyobb zsidó várost, Haifát is elérhetik.
Szíria állítólag 70 kilométeres hatótávolságú, FROG típusú rakétaindítókat is telepített Damaszkusz és az izraeli határ közötti mintegy 40 kilométeres szakaszon. További izraeli források szerint Szíria több ezer harckocsi-elhárító rakétát készül vásárolni Oroszországtól.
Egy katonai szakértő szerint Szíria korlátozott háborúra készül Izrael ellen, amelynek során rakétákkal támadná a zsidó állam területét, de nem indítana totális háborút. "Bassár el-Aszad szíriai elnök a nyári libanoni háború után láthatta, hogy Izrael nem annyira erős, mint amilyennek tűnik, és egyszerű katonai eszközök egy modern hadseregnél is nagyobb fenyegetést jelenthetnek számára" - vélekedett Efrájim Inbar, a Begin-Szadat Stratégiai Tanulmányok Központjának kutatója.
Ehud Olmert izraeli miniszterelnök a közelmúltban több alkalommal elutasította Aszad elnök tárgyalási kezdeményezéseit arra hivatkozva, hogy Damaszkusz továbbra is támogatja a Hezbollah és a Hamász iszlamista szervezeteket. Szíria az 1967-ben megszállt és 1981-ben elcsatolt Golán-fennsíkot követeli vissza Izraeltől, a két ország azonban 2000 óta nem folytat tárgyalásokat egymással.
MTI - fidesz.hu