A tavaly júliusban a Bálint Analitika Kft. mérései alapján megszületett szakértői jelentés kimutatta az egészségre veszélyes 1200 tonna illegálisan tárolt galvániszap szivárgását Csepelen - hangsúlyozza közleményében Németh Szilárd.
A KVM környezetgazdasági szakállamtitkára, Dióssy László előzőleg pénteken Budapesten sajtótájékoztatón azt mondta, a volt Csepel Művek területén található galvániszap miatt nincs katasztrófa- és életveszély, a csepeli ivóvízbázisra nincs káros hatással, ezért azonnali beavatkozásra nincs szükség.
Az államtitkár hangsúlyozta: a zöldhatóság a szennyezőanyag 2004-es felfedezése óta folyamatosan, 2-3 havonta végez vizsgálatokat. Február 19-én a civil szervezetek megnyugtatására újabb mintákat vett és vizsgált meg a Bálint Analitika és az illetékes környezetvédelmi hatóság, melyek megállapításai összecsengő, kedvező, megnyugtató eredményt hoztak - mondta.
A Fidesz-KDNP csepeli frakciója szerint csodának kellett történnie ahhoz, hogy ugyanaz a laboratórium, amely tavaly még kimutatta a környezeti elemekben a határértéket jelentősen meghaladó szennyeződést, idén februárban már egészen mást mért.
Németh Szilárd elmondta: a KVM internetes honlapján található friss szakértői anyag összefoglalásában a következő olvasható: az elhelyezett vegyes galvániszap veszélyes hulladéknak számít, ártalmatlanításáról gondoskodni kell, a továbbterjedés megakadályozása érdekében a vegyes galvániszapot haladéktalanul el kell távolítani a területről.
A Fríz Kft. illegálisan szállított 2004-ben a Diamond Kft.-től bérelt területre mintegy 1.200 tonna galvániszapot, melynek elszállítására és ártalmatlanítására - amint azt a KVM szakállamtitkára is elmondta - a felügyelőség már kötelezte a szennyezőt, ám az ellen jelenleg felszámolási eljárás zajlik.
Dióssy László a sajtótájékoztatón kiemelte, hogy a jelenleg hatályos jogszabályok szerint a szennyezőnek kellene elszállítatnia, és ártalmatlanítatnia a veszélyes anyagot. Ezért elsőként a szaktárca szorgalmazza a Fríz Kft. felszámolási eljárásának mielőbbi befejezését, és a cég fizetőképességének minősítését.
"Amennyiben bebizonyosodik, hogy a szennyező, és az egyetemlegesen felelős terület bérbeadó fizetésképtelenek, akkor végül az állam gondoskodik a szennyező anyag sorsáról" - hangsúlyozta a szakállamtitkár.
Dióssy László közölte: a szakemberek szerint a galvániszap elszállításának és ártalmatlanításának költsége 60-100 millió forint között alakulhat.
MTI - fidesz.hu