Megdöbbentő adatok kerültek napvilágra a nyitranováki robbanást követően: a szlovák környezetvédelmi minisztérium jelentésével szemben súlyos környezeti károk keletkeztek a megsemmisült csarnok környékén. A föld- és vízmintákban a megengedett harmincszorosa a legmérgezőbb krómvegyület aránya; e vegyületnek súlyos rákkeltő hatása van.
A mérések kimutatták, hogy a közeli Trebianka-patakban veszélyes mértékben nőtt a különböző nitrogénvegyületek és a még veszélyesebb nehézfémek, köztük az ólom, a kadmium és a réz mennyisége. A Trebianka a Nyitrába torkollik, és a Vágon keresztül a Dunába szállíthatja a káros anyagokat. Félő, hogy a szennyeződés eléri a föld alatti vízrétegeket is. Nyitranovákon vezetékes ivóvizet isznak, a közeli falvakban azonban zömmel kútvizet használnak. Ladislav Hegi, a Föld Barátai Környezetvédelmi Szervezet aktivistája szerint az ilyen nagy koncentrációjú króm kis mennyiségben súlyos májbetegségeket idézhet elő, az ólom pedig agykárosodást okozhat. Nyitranovák lakossága egyre nyugtalanabb a hírek hallatán, amihez az is hozzájárul, hogy a robbanás okáról semmi konkrétumot nem tudnak. Sőt arra figyelmeztetik őket, hogy az üzem területén sok hadianyag szóródott szét, ezért még lehetnek kisebb detonációk. A robbanószerek felkutatásán több mint 300 szakértő dolgozik.
Az embereket az is bosszantja, hogy egyelőre senkit nem vontak felelősségre, még a középvezetőket sem függesztették fel. Pedig kiderült, hogy a megengedettnél sokkal több robbanóanyagot tároltak a csarnokban, s a technológiai előírásokat sem tartották be, különben nem történt volna láncreakció. A szlovák egészségügyi miniszter pszichológusokat küldött a városba, de munkájuk nem túl hatékony, hiszen a sérültek, illetve az áldozatok hozzátartozói a környező falvakban laknak, s oda már nem mennek el.
Lélektanilag legrosszabb helyzetben az öt eltűnt dolgozó családtagjai vannak. A szlovák törvények értelmében ugyanis addig nem rendezhetik meg a halotti szertartást, nem emelhetnek számukra síremléket, amíg a bíróságok nem nyilvánítják halottnak szeretteiket. Természetesen kártérítésben sem részesülhetnek. Rájuk tehát nem vonatkozik a szlovák kormány határozata, amely szerint a robbanás áldozatainak közvetlen hozzátartozói fejenként egymillió koronát (mintegy 7,2 millió forintot) kapnak. Ugyanakkor ők is hallottak az egybehangzó szakértői véleményekről, miszerint a robbanás epicentrumában tartózkodó személyek közül senki sem élhette túl a balesetet.
Neszméri Sándor, Magyar Nemzet
fidesz.hu