Az iraki kormány által meghirdetett, 17 ország képviselőjének részvételével rendezett egynapos értekezlet a Korán néhány kiválasztott versének a felolvasásával kezdődött.
Az Irak-értekezlet egyesek szerint nyitánya lehet az Egyesült Államok és Irán közötti jeges kapcsolatok enyhítésének. A két ország képviselői ugyanis nyitva hagyták a lehetőséget, hogy szemtől szembe eszmét cseréljenek az iraki helyzetről. Amerikai részről nem zárták ki a közvetlen tárgyalásokat a szíriai küldöttséggel sem.
A résztvevők azonban nagyon eltérő célokkal érkeztek a tanácskozásra. Az amerikaiak fő célja az, hogy minél több országot bevonjanak az iraki káosz megszüntetésének nehéz munkájába, és ezzel hosszabb távon lehetővé váljék számukra, hogy kivonhassák csapataikat az országból. Az irániak és a szíriaiak minden bizonnyal cáfolni akarják azt az amerikai vádat, amely szerint támogatják az iraki radikális csoportokat, és ezzel hozzájárulnak a szomszédos országban uralkodó anarchiához.
Az iraki szunnita pártok és ammáni, kairói, rijádi támogatóik azt remélik, hogy a konferencia után az amerikaiak nyomást gyakorolnak majd a bagdadi síita vezetőkre, hogy fékezzék meg a síita milíciákat, amelyek gyilkos támadások sokaságát indítják a szunnita kisebbség ellen. A túlnyomórészt síitákból és kurdokból álló iraki kormány mindenekelőtt pénzügyi segélyeket remél, s az ország adósságainak elengedését várja az összejöveteltől.
MTI - fidesz.hu