"Minden országot arra kérünk, hogy ne avatkozzon be Irak ügyeibe, és vessen véget az országban élő, meghatározott felekezethez vagy etnikumhoz tartozó közösségek, illetve egyéb csoportok támogatásának" - mondta Máliki a bagdadi konferenciát megnyitó beszédében. A találkozón az Irakkal szomszédos arab országok, az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagállama, az Arab Liga és Egyiptom képviselői vesznek részt.
A kormányfő fölemelte a szavát az iraki felkelők támogatására külföldi országokból érkező pénzügyi és logisztikai segítség, az országba eljuttatott fegyverszállítmányok, valamint az erőszakcselekményekben részt vevő harcosok küldése ellen. Konkrétan azonban egyetlen államot sem nevezett a nevén.
Máliki felhívta a figyelmet arra, hogy az országát sújtó mindennapos erőszak a szomszédos államokra és Irak egyéb partnereire is veszélyt jelent, ezért mindenkinek érdeke hozzájárulni a válság megoldásához.
Az Egyesült Államok és Irán közti feszültségre utalva az iraki kormányfő kijelentette: "Irakot nem használhatják fel más államok arra, hogy leszámoljanak egymással a köztük fennálló nézeteltérésekért". Washington azzal vádolja Iránt és Szíriát, hogy iraki milíciákat támogatnak.
A nemzetközi Irak-konferenciát rendkívüli biztonsági intézkedések mellett az iraki külügyminisztérium épületében tartják, a Bagdad belvárosában kialakított, iraki és amerikai katonák által körülzárt zöld zónán kívül.
MTI - fidesz.hu