A sziget három évtizedes kettészakadásának (a nemzetközileg elismert görög déli és a csupán Törökország által elismert török északi részre) igazi szimbóluma volt a fal, amelynek ledöntését követően Tasszosz Papadopulosz görög ciprióta elnök felkérte Törökországot, hogy válaszként vonja vissza csapatait az övezetből.
"A mi oldalunkon megszüntettünk egy ellenőrző pontot. Hamarosan kiderül, hogy történik-e válaszlépés, kivonulnak-e a török csapatok, hogy így az átkelő nyitottá váljék" - mondta az elnök.
Mindaddig, amíg a török csapatok jelen vannak, az övezet biztonsági okokból tiltott marad a polgári lakosságnak. Ha a görög kezdeményezés nyitást eredményez a török fél részéről is, akkor Európa utolsó megosztott fővárosa kis lépéssel közelebb kerül az egyesítéshez, bár a szigetet továbbra is 180 kilométer hosszúságú "zöld vonal" választja ketté.
A tartós békeegyezményt és sziget két része közötti kereskedelmi kapcsolatok nyitását célzó egyoldalú intézkedést az európai vezetők brüsszeli tavaszi csúcsértekezletének időpontjára időzítették. A görög ciprióták röviddel Ciprus 2004-es uniós csatlakozása előtt népszavazáson utasították le az ENSZ egyesítési tervezetét. A sziget jelenlegi megosztottsága áthághatatlan akadályt képez Törökország uniós csatlakozásának útjában.
Üdvözölte a ciprusi görögök kezdeményezését Olli Rehn bővítésügyi EU-biztos: "Jelképes, de jelentős lépés történt a két nicosiai közösség közeledésében. Sürgetem az érintett feleket, hogy használják ki a bátor döntés teremtette lehetőséget."
Az Európai Bizottság bejelentette, hogy több mint 100 ezer eurót irányzott elő arra, hogy segítse a két városrész közötti átjárás technikai feltételeinek megteremtését.
MNO - fidesz.hu