fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Gyurcsány átállt az oroszokhoz
2007. március 14., 12:37
Magyarország az orosz oldalra állt a tervezett európai uniós gázvezeték támogatása helyett - írta szerdai számában a Handelsblatt című német lap. MTI tudósítás.

A tekintélyes gazdasági, politikai napilap varsói keltezésű tudósításának alcímében azt emelte ki, hogy Budapest az uniós gázvezeték tervét "álomnak" minősíti, s ehelyett a Gazprommal kíván együttműködni az orosz gáz Európába történő eljuttatása érdekében.

A cikkíró, Reinhold Vetter ezzel összefüggésben idézte Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, aki - mint írta - a Nabucco elnevezésű, tervezett európai gázvezetéket régóta dédelgetett álomnak nevezte. "De nekünk nem álmokra, hanem konkrét létesítményekre van szükségünk" - fogalmazott a Handelsblatt szerint Gyurcsány, aki ebből fakadóan a Gazprom által épített Kék Áramlat nevű vezeték Törökországból - Bulgárián és Románián keresztül - Magyarországig történő meghosszabbítása mellett kötelezte el magát.

"A Kék Áramlat mögött erős akarat és jelentős szervezeti erő húzódik meg" - idézett a Handelsblatt abból az interjúból, amelyet a magyar kormányfő a napokban az International Herald Tribune-nak adott.

Gyurcsány Ferenc összefogása Oroszországgal "keserű csapást" jelent az Európai Unió energiapolitikája számára - hangsúlyozta a német napilap. A Nabucco gázvezeték ugyanis olyan kezdeményezés, amely azt célozza, hogy az unió a Kaszpi-tengeri régióból jusson energiaforráshoz, valamelyest csökkentve Oroszországtól való függőségét ezen a téren. Amennyiben viszont Gyurcsány terve realitássá válik, Moszkva az Ukrajnán és Fehéroroszországon keresztül húzódó vezetékek, továbbá a tervezett Balti-tengeri vezeték mellett újabb összeköttetéshez jut az európai piacokhoz - írta a lap.

A tudósítás a továbbiakban emlékeztetett: az Európai Unió állam- és kormányfői alig néhány nappal ezelőtt a Nabucco vezetéket azon négy "elsődleges létesítmény" egyikeként minősítették, amelyek szükségesek egy európai hálózat kiépítéséhez. Az Európai Bizottságot megbízták egy olyan koordinátor kinevezésével, akinek feladata a Nabucco kiépítésének felgyorsítása lesz.

Az újság idézte Andris Priebalgs energiaügyi biztost, aki a tervezett vezetéket az Európai Unió számára rendkívül fontosnak nevezte. Legfőbb céljaként pedig azt jelölte meg, hogy Közép-Ázsiából szállítsanak földgázt az unió országaiba, mégpedig más útvonalakon, mint a már meglévő oroszországi vezetékek. Priebalgs ugyanakkor elismerte, hogy nehéz célkitűzésről van szó, mivel ónnak megvalósításában öt ország vesz részt.

Az újság beszámolt arról: Vlagyimir Putyin orosz államfő a Kék Áramlat 2005-ben történt üzembe helyezésekor már felvetette, hogy a vezetéket hosszabbítsák meg Nyugat-Európa irányába. A Mol magyar olaj- és földgázvállalat - emlékeztetett a Handelsblatt - már 2006 nyarán ennek megfelelő előszerződést írt alá a Gazprommal. Gyurcsány provokatív kijelentéseivel újabb lökést adott - fogalmazott a német újság, idézve a miniszterelnököt, aki szerint "a Nabuccónak jelentős késedelmekkel kell számolnia, s mindehhez még pótlólagos problémák jöhetnek."

"A Kék Áramlat elsődlegessége nem jelenti ugyanakkor azt, hogy a Nabuccótól végleg búcsút veszünk" - jelentette ki a Handelsblattnak László Boglár, Gyurcsány Ferenc kormányfő szóvivője. Magyarország nem véglegesen döntött az EU ellen, illetve a Gazprom mellett - idézte az újság a szóvivőt, aki hozzáfűzte: A Kék Áramlat egyszerűen előbbre tart, s Magyarországnak sürgősen több földgázra van szüksége.

A német lap szerint az OMV osztrák energiaellátó vállalat is igyekszik mérsékelni Gyurcsány kijelentéseinek súlyát. "Nem létezik vagy-vagy döntés a Nabucco mellett vagy a Kék Áramlat ellen" - jelentette ki a Handelsblattnak a cég szóvivője. A szóvivő emlékeztetett: a Mol tavaly nyáron kötelezettséget vállalt arra, hogy részt vesz a Nabucco vezetéket üzemeltetni kívánó, az OMV által vezetett konzorciumban.


MTI - fidesz.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Gyurcsány elárulja a közös európai energiapoltikát