Az aláírási ünnepségen részt vett az athéni elnöki palotában Vlagyimir Putyin orosz és Karolosz Papuliasz görög államfő, valamint Szergej Sztanisev bolgár és Kosztasz Karamanlisz görög miniszterelnök.
A tervek szerint 2007 végén kezdődik és 2011-ben végződik a Burgasz bolgár és Alexandrúpoli görög kikötőt összekötő vezeték építése. Az építési költségeket 900 millió euróra becsülik. Az elképzelések szerint évi 35 millió tonna orosz kőolaj szállítását teszi majd lehetővé a megépítendő, 90 centiméter átmérőjű vezeték. A vezeték révén elkerülhető lesz a Fekete-tenger és a Márvány-tenger közti, nagyon forgalmas tengerszoros, a Boszporusz használata az orosz olaj szállításakor.
Orosz cégek tulajdonában lesz a közös vezeték, a hozzá tartozó szivattyúállomások, tározók és kikötői létesítmények részvényeinek 51 százaléka. Az EU-tagállam Görögország és Bulgária egyenként 24,5-24,5 százalékos részesedést kap. Már 1993 óta napirenden van a 280 kilométer hosszú vezeték közös megépítése, de a három részt vevő ország gazdasági, pénzügyi vitái miatt mostanáig húzódott az egyezkedés.
Már most is Oroszország szállítja a többi európai ország összes olajszükségletének egyharmadát. Az új vezeték megépülése nyomán várhatólag növekedni fog az orosz részarány Európa kőolajjal való ellátásában. Sok európai elemző veszélyesnek tartja az orosz olajtól való függést, sőt az Európai Unió tagállamainak vezetői is sokat beszélnek a kontinens energiaellátásának diverzifikálásáról, amióta az utóbbi évek folyamán többször is kétségessé vált az orosz olajszállítás.
MTI - fidesz.hu