fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Március 15-ére emlékeznek a felvidéki magyarok
2007. március 15., 18:50
A kommunizmus évtizedeiben a felvidéki magyarok csak visszafogottan, lélekben emlékezhettek meg az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hőseiről: engedélyezett koszorúzásra csak a sokszor meggyalázott pozsonyi Petőfi-szobornál és néhány jelentősebb emlékműnél volt mód.

A rendszerváltás óta a magyarok lakta települések többségében felújították, vagy új emlékművekkel jelölték meg a magyar szabadság emlékhelyeit, amelyeknél immár több száz helyen hajtanak fejet március hősei előtt. Így volt ez az idei nemzeti ünnep napján is. Pozsonyban néhány éve már felújított állapotban, új, védettebb helyen áll Petőfi szobra, ahol csütörtökön ismét ezernél több ember főhajtása mellett idézték meg a magyar történelemben oly fontos szerepet betöltő város március idusával kapcsolatos magasztos eseményeit és alakjait. Ünnepi beszédet Magyarország új pozsonyi nagykövete, Heizer Antal mondott, aki este a rádió koncerttermébe emlékhangversenyre és ünnepi fogadásra invitálta mintegy ezer magyar és szlovák vendégét. A Szózattal kezdődött és a Himnusszal véget ért ünnepségen a magyar nagyövet a határok nélküli Európa népeinek egymás iránti tiszteletéről, a fejlődés Európájának ígéretes távlatairól beszélt, arra intve, mennyire fontos a nemzeti értékek, az anyanyelv megőrzése és mások hasonló szándékának tisztelete.

Révkomáromban, a szabadságharc utolsó, bevehetetlen bástyájában, Klapka György várkapitány és Jókai Mór városában két helyszínen, a városháza előtt immár több mint egy évtizede újra álló régi Klapka-szobor, és tőle másfélszáz lépésnyire található Jókai-emlékmű előtt, egymást követően több ezer ember, a helyiek és a huszonnégy környező község "márciusi zarándokainak" részvételével ünnepeltek. Az egyik helyen Makovecz Imre a Kossuth-díjas budapesti építész, a másikon Bastrnák Tibor, a város polgármestere volt az ünnepi szónok. az ünnepségen egy teljes órán át tartott a koszorúk százainak elhelyezése. Bastrnák az MTI-nek elmondta: Révkomárom és a Duna Televízió ez alkalommal Árpád-díjban részesült. Két helyszínen emlékeztek Érsekújvárban is: előbb Czuczor Gergely mellszobra előtt koszorúztak, majd az egykori Kossuth-szobor torzójánál, annak megmaradt talapzatán gyújtottak gyertyát.

Szerdán este Kassán kifütyülték a Gyurcsány Ferenc üzenetét felolvasó Gémesi Ferencet, a MeH szakállamtitkárát. "Gumilövedéket is hoztál? Takarodj haza!" - idézte csütörtökön a Pátria Rádió kassai tudósítója a bekiabálókat. Más helyszínről nem jelentettek incidenst. A Csallóköz központjának számító Dunaszerdehelyen a rendszerváltást követően felállított honvéd obeliszkhez is közel ezer ember ment el, ahol a Magyar Koalíció Pártjának elnöke, Bugár Béla volt az egyik ünnepi szónok. Beszédében Bugár azt sürgette, hogy kezdődjön össztársadalmi vita a szülőföldjükön élő magyarok jövőjéről.

A Párt alelnöke, Csáky Pál Léván, Bárdos Gyula frakcióvezető Füleken, Duray Miklós a Zobor-alján és Nagymegyeren, Simon Zsolt képviselő a gömöri Rimaszombatban, a Petőfi-szobor körül ünneplők előtt mondott beszédet. A magyar párt képviselői és a pozsonyi magyar nagykövetség munkatársai, a Csemadok és a szlovákiai magyar civil szervezetek, magyarországi vendégszónokok, előadóművészek, történészek, helyi önkormányzatok vezetői a magyarlakta városokban, községekben és kistelepüléseken rendre képviseltették magukat a koszorúzásokon. Pereden, a szabadságharc egyik jelentős csatájának a II. világháborút követő évtizedeket is átvészelt sok alakos emlékművénél a mátyusföldi magyarok, a keleti végeken élők Királyhelmecen, Nagykaposon Petőfi szobránál hajtottak fejet. Az ünnepségeken mindenütt elhangzottak a Szózat és a Himnusz hangjai.

A döntően egyidejű csütörtöki rendezvények számba vehetetlen sokasága a hét hátralevő napjaiban is folytatódik. Rozsnyón Petőfi emléktáblájánál és a néhány éve újra álló Kossuth-szobornál, a nagysallói csatahelyen a múlt századelőről megmaradt obeliszknél emlékeznek. Szili Katalin, az országgyűlés elnöke vasárnap Révkomáromba, Galántára és Pozsonyba készül koszorúzni, Németh Zsolt a parlament külügyi bizottságának elnöke pedig Heténybe.

MTI - fidesz.hu