A kancellár asszony - egyben az EU elnökének minőségében is - pénteken és szombaton folytatott tárgyalásokat a lengyel vezetőkkel, mégpedig meglehetősen kedvezőtlen előjelek közepette. A látogatást megelőző időszakban a mélypontra jutottak a két ország kapcsolatai, amelyeket igencsak beárnyékolták az Európai Unió jövőjével, illetve az unió alkotmányával összefüggő nézeteltérések, az Egyesült Államok kelet-európai rakétatelepítési terve, továbbá a második világháború után kitelepített németek kárpótlásával kapcsolatos nyilatkozatháború.
Mindennek nyomán Ulrich Wilhelm kormányszóvivő vasárnapi nyilatkozatában úgy értékelte, hogy a kancellári vizitre a "legmegfelelőbb időben" került sor. Szavai szerint a tárgyalások eredményesen zajlottak. Ezzel összefüggésben a szóvivő megerősítette, hogy Varsó - ígérete szerint - hajlandó aláírni azt a jubileumi nyilatkozatot, amelyet az EU állam- és kormányfői március 25-én, az uniót alapító római szerződés ötvenedik évfordulóján akarnak aláírni, illetve nyilvánosságra hozni. Ulrich Wilhelm kiemelte azt is, hogy a lengyel kormány "zöld jelzést" adott az európai alkotmánnyal kapcsolatos tárgyalások folytatásához, ugyanakkor megerősítette, hogy a tervezetből hiányolja a keresztény értékek hangsúlyozását. Mindez azért is jelentős, mert Lengyelország mindeddig a jubileumi nyilatkozat és az alkotmány ellen volt.
Végezetül a szóvivő utalt arra is, hogy a tervezett amerikai rakétatelepítés kérdésében ugyancsak némi előrelépés történt. Nyilatkozata szerint Varsó hozzájárult ahhoz, hogy a kérdés nem csupán az Egyesült Államok, illetve Lengyelország - továbbá a másik "érintett", Csehország - kétoldalú ügyeként kezeljék, hanem azt a NATO-n belül is megvitassák.
Ami pedig a kitelepített németek kárpótlásának ügyét illeti, megfigyelők szerint a legnagyobb eredmény ezzel kapcsolatban az volt, hogy a kérdés a tárgyalásokon nem okozott különösebb feszültséget. A korábbi kárpótlási igénytől a német kormány ugyan már korábban elállt, a kitelepített németek szövetsége azonban újból és újból felmelegítette. Merkel kancellár mindennek kapcsán a varsói egyetemen tartott előadásában csupán azt hangoztatta, hogy a menekülésre kényszerített, illetve kitelepített németek méltó bánásmódot érdemelnek, kárpótlásról azonban nem beszélt. Igaz, még ezért a kijelentéséért is megdicsérte őt Erika Steinbach, a kitelepítettek szövetségének elnöke, aki az elmúlt napokban több alkalommal is rendkívül élesen támadta a lengyel kormányt. Steinbach szerint Merkel nyilatkozata "helyes időben helyes üzenet" volt.
MTI - fidesz.hu