Az orosz-magyar kapcsolatok folyamatosan fejlődnek a pragmatizmus és egymás érdekeinek tiszteletben tartása alapján - állapította meg az orosz külügyi szóvivő. Mihail Kaminyin egyben méltányolta a magyar kormány konstruktív álláspontját az EU és a NATO Oroszországhoz fűződő partnerségének fejlesztésével kapcsolatban.
Oroszország hangsúlyozza, hogy megbízható stratégiai olaj- és gázszállítója Magyarországnak, és a magyar kormány hajlik ennek elismerésére, szemet hunyva a fölött, hogy 2005 óta minden januárban megszakadtak az Európába, így Magyarországra irányuló szállítások Oroszország belső vagy külső energiakonfliktusai miatt - vélték moszkvai megfigyelők.
Miközben a soros EU-elnök német kancellár, Angela Merkel (a beszerzési forrásokat is diverzifikáló) egységes európai energiapolitika formálásával próbálkozik, s (elődjével, Gerhard Schröderrel szemben) legalábbis szavakban elzárkózik attól, hogy Oroszország energiaipari képviselőjévé váljon az EU kebelében, a magyar kormány kitart az Oroszországgal való sokszálas összefonódás Európában kisebbségbe szorult politikája mellett, bízva annak újbóli felülkerekedésében.
Egy Kreml-közeli politológus "ideologizált" hozzáállással vádolta a magyar ellenzéket éppúgy, mint a lengyel, lett és észt kabinetet. Szergej Markov elutasította azt a feltételezést, hogy a magyar kormány olyan különalkukat köthet az orosz vezetőséggel, amelyek aláássák az EU energiapolitikai egységtörekvését. A kétoldalú megállapodásokra azért van szükség, mert a közös EU-orosz megoldások megvalósítását az ideologizált erők gátolják, jórészt amerikai érdekeket képviselve - vélte.
A Gazprom és a Mol közös cége ez év derekáig méri fel az Oroszországot Törökországgal összekötő Kék Áramlat gázvezeték Magyarországon át Észak-Olaszországig nyúló meghosszabbításának és egy hozzá kapcsolódó nagy magyarországi gáztároló építésének megvalósíthatóságát. Ugyanakkor a magyar miniszterelnök úgy vélte, hogy az EU által pártolt Nabucco vezetékterv (amely azeri, iráni, iraki és talán közép-ázsiai gázt hivatott Európába juttatni az orosz helyett) egyelőre az álmok birodalmába tartozik. Nem tudjuk, melyik projekt fog realitássá válni, ha úgy tetszik, két vasat tartunk a tűzben - magyarázta Gyurcsány egy újabb interjúban.
Mindenesetre az Oroszországba irányuló magyar export tavaly rekordmértékben, 71 százalékkal növekedett, ami a Magyarországra települt multik új szállításainak tudható be (a dollárban mért orosz vásárlóerő felszökésétől vonzva). Az elmúlt hónapokban néhány nagy üzlet erősítette a tulajdonosi részvételt egymás piacán. Az OTP egy orosz középbankot vett, a Mol egy kis olajtermelő céget vásárolt, a Trigránit nagyszabású ingatlanfejlesztésbe kezd orosz partnerével, míg a Malév (49 százalékos) orosz ellenőrzés alá került.
MTI - fidesz.hu
Cikk: | Magyarázkodik a kormány |