- A Mol és a Gazprom között már van egy megállapodás a Kék Áramlat megépítéséről. Ön mégis titkos különalkuról beszél?
- Igen, Putyin-Gyurcsány különalkut sejtünk a háttérben. Másképpen mivel magyarázható, hogy a magyar kormányfő alig burkoltan lobbizik egy orosz gázvezeték érdekében. Gyurcsány Ferenc, ha akarja, Moszkvában egy csapásra eloszlathatja ezeket a feltételezéseket. Csak ki kell jelentenie, hogy kiáll a közös uniós energiapolitika mellett, támogatja a Nabucco megépítését.
- Meglehet, idővel a Nabuccón is orosz gáz érkezik.
- Igen, ez valóban előfordulhat. Van azonban egy nagy különbség a Nabucco és a Kék Áramlat között. Előbbin jöhet orosz gáz is, utóbbin mindenképpen az jön. Márpedig a mi érdekünk az, hogy ne függjünk egyetlen forrástól.
- Nem az a baj, hogy ez a kizárólagos forrás orosz forrás?
- Az a szocialisták által sulykolt téveszme, hogy kizárólag ők képesek a baráti kapcsolatok megteremtésére. A polgári kormány is kiemelten fontos partnernek tekintette Moszkvát. A '98 utáni elhidegülés a délszláv válság miatti nézeteltérésben - amiben mellesleg a szocialista ellenzék támogatta a kormányt - és az orosz gazdasági válságban keresendő. 2001-től, a mi erőfeszítéseinknek is köszönhetően a kapcsolatok szorosabbá váltak.
- Netán túl szorosakká is?
- Nem erről van szó. Oroszországgal egyenlő jogokon alapuló, nyitott partnerkapcsolatokra van szükség. Ma viszont a kormány folyamatosan titkolózik, a külügyi bizottságban sem lehet tudni, hogy igazából milyen megállapodások születnek. Ez nem az oroszokról szól.
Magyar Hírlap - fidesz.hu