"A város sikerrel szerepelt ugyanis a panelprogramként korábban meghirdetett pályázaton, s ennek eredményeként a tíz épületben található 418 lakás hőszigetelése, illetve fűtése korszerűsödhet" - közölte Vantara Gyula.
Elmondta: a tíz épület lakóközösségei közül már héttel aláírták az irányító hatósággal a támogatási szerződét, míg a fennmaradó három esetében ez folyamatban van. A lakóépültek többségét két szolgáltató vállalkozás kezeli, míg egy esetben a lakóközösség önmaga lát hozzá a felújításhoz.
A költségek harmadát biztosítja az állami támogatás, míg a fennmaradó rész esetében az önkormányzat lakásonként 200 ezer forint értékben kamattámogatást nyújt az érintett lakóknak, a többi pedig saját erő.
A program részeként két olyan ingatlan is megújul, ami részben vagy egészében önkormányzatai tulajdonban áll, ezekre a város saját forrásból további, közel 90 millió forintot költ.
Békéscsaba lakásállományának harmada, közel 9.000 lakás iparosított technológiával épült, s közülük 6.000 lakás már 30 évnél idősebb.
"Mivel a város lakónépességének közel 40 százaléka lakótelepeken, többségük panelépületekben él, Békéscsaba vezetése kiemelt célként kezeli az ott lakók lakhatási körülményeinek a javítását" - mondta a polgármester.
A korábbi panelprogram szerint a költségeket az önkormányzat, a lakók és az állami támogatás egy-egy harmadban finanszírozhatta. A szakértők számításai szerint egy-egy lakás korszerűsítése 1,2 millió forintba kerül, s ha ezt a város kilencezer ilyen típusú lakásállományához viszonyítjuk, akkor az összes felújítás önkormányzati önrésze 3,6 milliárdba kerülne - tette hozzá Vantara Gyula.
A polgármester abban bízik, hogy a következő panelprogram pályázati feltételei jobbak lesznek az önkormányzat számára, mint az előzőek voltak.
MTI - fidesz.hu