A hivatalos ceremónia helyszínén, a Német Történeti Múzeumban aláírásra kerülő nyilatkozat több kompromisszumot tükröz, így nem említi egyebek között az elmúlt két évben erősen vitatott alkotmányt, ehelyett azt sürgeti, hogy az uniót a 2009-ben esedékes európai parlamenti választásokig egy megújított alapra kell helyezni. Nem beszél a bővítés további menetéről, hanem csak a nyitottságot hangsúlyozza, ennek ellenére valóban történelmi dokumentumról van szó.
Az állam- és kormányfők egyébként a Berlini Nyilatkozatot még előző este is tovább csiszolták, s értesülések szerint kiegészítették azt egy rövid bekezdéssel, amely spanyol kérésre az illegális bevándorlás elleni erőfeszítések szükségességét hangsúlyozza.
A nyilatkozatot nem sokkal 12 óra előtt a három legfőbb uniós intézményvezető írja alá, mégpedig az EU soros elnöki tisztét betöltő Angela Merkel német kancellár, továbbá José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság, valamint Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke. Az aláírás előtt ők mondanak ünnepi beszédet is, kiegészülve még Romano Prodi olasz miniszterelnökkel, aki - német kérésre - a Római Szerződés történelmi dimenzióit méltatja.
Értesülések szerint az állam-és kormányfők külön tisztelettel adóznak a az elnöki tisztségről hamarosan leköszönő Jacques Chirac francia államfőnek, aki utolsó uniós csúcstalálkozóján vesz részt.
A nyilatkozat aláírását követően az állam- és kormányfők munkaebéden vesznek részt, amelyen az uniót foglalkoztató, legidőszerűbb kérdések kerülnek terítékre, köztük Irán is.
A jubileumi csúcstalálkozót Merkel, Barroso és Pöttering közös sajtóértekezlete zárja.
Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök - aki vasárnap kora reggel rövid találkozót tartott Matthias Platzeck brandenburgi szociáldemokrata miniszterelnökkel - a tervek szerint külön is értékel, s kora délután tájékoztatja a magyar sajtó képviselőit a csúcsértekezlet eredményeiről.
A csúcsértekezlettel párhuzamosan vasárnap délutántól Berlin is ünnepel. A főváros jelképének számító Brandenburgi kapu közelében mintegy nyolcvan sátort állítanak fel, köztük a tagállamokat bemutató sátrakat. Ezzel egy időben nagyszabású könnyűzenei fesztivál kezdődik, számos európai sztár részvételével. Az Európai Unió 50. évfordulójának megünneplése késő este tűzijátékkal zárul.
MTI - fidesz.hu