"A határozat egyértelműen jelzi, hogy a nemzetközi közösség kifejezetten elutasítja az iráni atompolitikát" - mondta Nicholas Burns, az Egyesült Államok külügyminisztériumának politikai ügyekkel foglalkozó államtitkára, hozzátéve: Washington egy harmadik, még szigorúbb határozat elfogadását fogja kezdeményezni, amennyiben Irán továbbra sem tesz eleget az urándúsítás felfüggesztésére vonatkozó követeléseknek.
"Izrael elégedetten fogadta és a jó irányba tett lépésként értékelte a BT-tagok döntését" - közölte Miri Eiszin, Ehud Olmert izraeli kormányfő szóvivője. A nemzetközi közösségnek továbbra is azon kell dolgoznia, hogy rávegye Iránt: hagyjon fel az atomfegyverek kifejlesztésére tett erőfeszítéseivel - tette hozzá.
Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter szintén üdvözölte a BT szombati határozatát. "Nyomatékosan felszólítom Iránt, hogy tegyen eleget a világszervezet határozataiban foglalt előírásoknak, és tegye lehetővé a tárgyalások folytatását. Németország továbbra is arra fog törekedni, hogy tárgyalás útján szülessen megoldás az iráni atomkérdésben" - hangsúlyozta vasárnap Berlinben Steinmeier.
Aszo Taro japán külügyminiszter is örömmel fogadta a szigorúbb büntetőintézkedések elfogadását. Közleményében hangsúlyozta: Japán arra fogja biztatni Teheránt, hogy teljesítse a nemzetközi közösség követeléseit, és minél előbb üljön ismét tárgyalóasztalhoz.
Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője vasárnap Berlinben bejelentette, hogy még a nap folyamán megpróbál kapcsolatba lépni Ali Laridzsáni iráni főtárgyalóval, és kezdeményezni fogja az atomprogramról folytatott tárgyalások felújítását.
Az Irán ellen elhatározott új szankciók, a szigorúbb büntetőintézkedések Konsztantyin Koszacsov, az orosz alsóház, a duma külügyi bizottságának vezetője szerint "újabb erőteljes jelzés Teheránnak". Az orosz képviselő reményét fejezte ki, hogy "Teherán immár nem hagyja figyelmen kívül a nemzetközi közösség akaratát és együtt fog működni urándúsítási programjainak befagyasztása érdekében". Koszacsov megítélése szerint az újabb BT-határozat nem sérti Oroszország érdekeit, hiszen az új szankciók "nem visszamenőleges hatályúak és nem terjednek ki azokra a megállapodásokra, amelyek a határozat elfogadása előtt köttettek".
Mindez pedig azt jelenti, hogy nem sérülnek azon országok - köztük Oroszország - konkrét érdekei, amelyek eddig együttműködést folytattak Iránnal - mondta a duma külügyi bizottságának vezetője, kiemelve, hogy a BT-határozat változatlanul kizárja erő alkalmazását.
MTI - fidesz.hu