fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Elrontott születésnap
2007. március 26., 08:18
Hiába beszélnek kompromisszumról, a sorok között a tehetetlenség jelei olvashatók ki az Európai Unió ötvenedik születésnapján jegyzett berlini nyilatkozatból. Nyugat-Európa nagyvárosaiban, Berlinben, Brüsszelben, Rómában a hét végén elegáns megemlékezéseket, nagyszabású fesztiválokat szerveztek, Budapesten azonban úgy érezhettük, hogy ez az ünnep nem rólunk, inkább az alapító hatokról szól.

Az még csak egyfajta furcsa üzenetet hordoz, hogy az unió fővárosába, az Atomiumhoz szervezett szombat esti koncertre Közép- és Kelet-Európából egyetlen bolgár énekesnőt hívtak csak meg mutatóba, s a szervezők inkább másodvonalbeli belga, francia vagy német "sztárokat" szerepeltettek. Ennél aggasztóbb, hogy az ünnepi állásfoglalásnak szánt berlini nyilatkozat sokkal inkább a fennen hangoztatott "közös jövő" ijesztő elnehezülését sejteti, mintsem segítené az eredeti célt, az új lendület megtalálását.

A dokumentum nem más, mint az EU fárasztóan bürokratikus, ám gyakran érthetetlen módon hurráoptimista kommunikációjának a terméke. Így olyan lózungokat hangoztat, miszerint "a nyitott határok, valamint a nyelvek, kultúrák és régiók élénk sokfélesége gazdagabbá tesznek bennünket", ám nem értekezik például arról, hogy a közösség konkrétan miként képzeli el a kisebbségek védelmét. Ez pedig nekünk, magyaroknak fáj. Nem is kicsit.
A legszebb születésnapi ajándék az lett volna, ha sikerül előrelépést elérni az alkotmány ügyében, s így válasz születik arra, hogy az unió vezetői miként képzelik el a sürgető intézményi reformokat vagy éppen a további bővítést.

Ezekről a kérdésekről azonban egyetlen szó sem esik szövegben, a reformokra egyedül az a mondat utal, miszerint "közös célunk, hogy a 2009. évi európai parlamenti választásokig egy megújított közös alapra helyezzük az Európai Uniót". Ezt Londontól Bukarestig úgy értelmezhetik, ahogy akarják. Pedig a nyilatkozat kezdetben jó gondolatnak tűnt, szegény Angela Merkel azonban a kórházi zárójelentésnek is sovány dokumentummal valahogy úgy járt, mint a székely góbé, aki először kocsirudat akart faragni, majd beérte volna a fejszenyéllel, de végül a fogpiszkáló is elfogyott durva kezei közül. Persze a születésnapi buli - ahogy sokan írták - elrontásáért nem a német kancellár a felelős, inkább azok, akik valami egészen mást gondolnak az európai együttműködésről, mint a nagy elődök.

Az Európai Unió mint közösség ostorozása nem cél, hiszen nem az alapvető elképzelésekkel, értékekkel van probléma. Még a válság is természetesnek tekinthető: nehéz időszakok minden házasságban előfordulnak. A kérdés azonban az, hogy a felek képesek-e megbékélésre, az olyan kompromisszumok meghozatalára, amelyek mellett az együttélés még elképzelhető. Ünneprontás vagy sem, tény, a pompás ceremónia hátterében félelmetes ellentétek, feszültségek húzódnak. Olyannyira, hogy Jean-Claude Juncker, az európai egység egyik legfőbb támogatójának számító luxemburgi miniszterelnök azt hangsúlyozta, csak az óvatos fogalmazással lehetett elkerülni, hogy a nyilatkozat rögtön megszületése után a tagállamok között szakadást szítson.

Mivel tehát minden jel szerint esély sincs arra, hogy legalább a fundamentumokról megállapodás szülessen, ki kell jelentsük, a tehetetlenség, az érdekek kibékíthetetlen harca azzal fenyeget, hogy az uniós együttműködés elsekélyesedik. Ha ez megtörténik, akkor Európa nemcsak egyszerűen többsebességessé válhat (most is az), hanem beindulhat a klikkesedés is, ami hosszú távon végérvényesen erősekre és gyengékre osztja az uniót.

György Zsombor, Magyar Nemzet