fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A brit katonák azonnali elengedését sürgeti a NATO- és az EU-főtitkár
2007. március 26., 15:47
Sürgette hétfőn Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár és Javier Solana, az Európa Unió tagországainak közös kül- és biztonságpolitikai képviselője, hogy Irán engedje szabadon azt a tizenöt brit katonát, akiket pénteken fogtak el a Perzsa-öbölben, az iraki-iráni határon húzódó Satt-el-Arab folyó torkolata közelében.

A NATO döntéshozó szerve, az Észak-atlanti Tanács és az EU Politikai és Biztonságpolitikai Bizottságának együttes ülését követően Solana hangoztatta azt is, hogy Nagy-Britannia számíthat a nemzetközi szervezetek szolidaritására.

De Hoop Scheffer leszögezte: olyan gyorsan szabadon kell engedni a katonákat, amennyire csak lehet.

A brit királyi haditengerészet és tengerészgyalogság 15 katonáját azért fogták el, mert állítólag behatoltak az iráni felségvizekre. A brit külügyi tárca álláspontja szerint ugyanakkor a katonák csempészés megakadályozásának feladatával iraki területi vizeken járőröztek, és onnan hurcolták el őket.

Solana a közös sajtótájékoztatón azt is bejelentette, hogy hamarosan ismét asztalhoz ül a nukleáris ügyekben illetékes iráni főtárgyalóval, Ali Laridzsánival. Irán a hét végén a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel folytatott együttműködés részleges felfüggesztését jelentette be, miután az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatot hozott az ország elleni szankciók szigorításáról az atomprogram felfüggesztésének elmaradása miatt.

A sajtótájékoztatón De Hoop Scheffer arról is beszélt, hogy olyan rakétavédelmi rendszer kiépítését támogatja Európában, amely valamennyi szövetségest védelmez. Egyetértett a felvetésekkel, hogy a NATO szintjén is foglalkozni kell azokkal a vitás kérdésekkel, amelyek az európai országokban - Csehországban és Lengyelországban - tervezett amerikai rakétavédelmi rendszerrel kapcsolatban keletkeztek. Hozzátette, hogy a szövetség nem kíván beleszólni a három tagországa között jelenleg zajló tárgyalásokba.

Az elsősorban iráni rakétákkal szembeni védelemre tervezett amerikai rakétarendszerrel kapcsolatban szövetségi szemmel az a fő probléma, hogy az nem jelent oltalmat a balkáni térség, az ottani NATO-tagországok számára.
Scheffer azt is jelezte, hogy a NATO várhatóan - a határai közelébe telepítendő rendszerre gyanakvóan tekintő - Oroszországgal is kezdeményezi a téma megvitatását. Moszkvát illetően elsősorban az együttműködés átláthatóságának fontosságát domborította ki a NATO-főtitkár.

MTI - fidesz.hu