Az egyesület olyan keresztszülőket fog össze, akik csángógyermekek magyar nyelvű taníttatását segítik - közölte Hegedűs Dóra.
Jelenleg több mint kilencszáz keresztszülő közel 1.600 csángómagyar gyermek általános és középiskolai oktatását támogatja. A magyar oktatási program hét éve működik Romániában, s ehhez kapcsolódik mintegy 3-4 esztendeje a keresztszülő-program. Az egyesület célja a keresztszülők összefogása, közös programok szervezése, s az információáramlás segítése. Ennek jegyében minden hónapban klubdélutánt is tartanak a fővárosban - mondta el az elnök.
Az 1955-ben megszüntetett magyar oktatást 2000-ben sikerült részben feléleszteni a moldvai falvakban. 2002 őszétől két faluban egy-egy csoport gyerek tanult magyarul az állami iskolában, majd 2003-tól már hét faluban kilenc hasonló csoport működött, míg 2004 őszétől összesen 21 iskolai csoport tanulhatta a magyart anyanyelvként az iskolában is. A 2005-2006-os tanévtől kezdődően 12, míg 2006-tól 15 moldvai csángó faluban és Bákóban a megyeszékhelyen tanulhatnak a gyerekek az állami iskolában is magyar nyelvet - olvasható az egyesület honlapján.
A gyermekek taníttatását nem úgy lehet támogatni, hogy egy nagy közös alapba fizetnek be a segítő szándékúak, hanem egy-egy diák "névre szóló" támogatásával. Az általános iskolai diákoknál havi négyezer, a középiskolásoknál - mivel ők már csak Csíkszeredában tudnak magyarul tanulni - havi 15 ezer forint az az összeg, amiből fedezni tudják a magyar nyelven történő taníttatást.
Az egyesület szorosan együttműködik a Moldvai Csángómagyarok Szövetségével és A Moldvai Magyaroktatásért Alapítvánnyal.
További információkat az érdeklődők a www.keresztszulok.hu internetes oldalon találhatnak.
MTI - fidesz.hu