Mamduh Marei igazságügy-miniszter az állami televízióban számolt be arról, hogy a részvételi arány 27,1 százalékos volt, de azon belül az "igen" szavazatok részaránya elérte a 75,9 százalékot. Független szakértők, valamint egyiptomi emberjogi szervezetek szerint a részvétel ötszázalékos volt, míg az ellenzéki Muzulmán Testvériség kilenc százalékosra becsülte.
Az ország választásra jogosult mintegy 35,6 millió polgárát azért szólították az urnákhoz, hogy szavazzanak az alkotmány 34 pontban történő módosításáról, amely nagyobb hatalommal ruházná fel a parlamentet. A módosítások zöme arra irányul, hogy a hatóságoknak lehetőségük legyen meggátolni az iszlamisták, legfőbbképpen a legnagyobb ellenzéki párt, a Muzulmán Testvériség politikai tevékenységét, amely a parlamenti mandátumok ötödét szerezte meg a két évvel ezelőtti választásokon, és amely ma már a legfőbb riválisa a kormányzó Nemzeti Demokrata Pártnak.
A legélesebben bírált változtatás az alkotmány 179. cikkének átírása, amelynek értelmében a hatóságoknak jogukban áll bírói hozzájárulás nélkül gyanúsítottakat letartóztatni, lakásukban házkutatást folytatni, levelezésüket ellenőrizni, telefonjukat lehallgatni. Az államfő katonai bíróság elé is állíthatja a terroristagyanús személyeket. Az új alkotmány korlátozná a bírák tevékenységét a választások megfigyelésében is.
MTI - fidesz.hu