Demszky március 14-én fordult levélben Molnárhoz, amelyben - miután általánosságban támogatásáról biztosította az egészségügy átalakítását - pontról pontra kifogásolta a fővárosi egészségügyi intézményekkel kapcsolatos minisztériumi terveket.
Levelében a főpolgármester az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) megszűnésével, illetve az OPNI rehabilitációs szakfeladatainak a Szent István Kórházba kerülésével, a Nyírő Gyula Kórház és a Károlyi Sándor Kórház szülészeti-nőgyógyászati osztályának megszűnésével, a Schöpf-Merei Ágost Kórház szakfeladatinak jövőjével, az Országos Baleseti Sebészeti Intézet és a Péterfy Sándor Utcai Kórház összevonásával, valamint a Szent Margit Kórház jövőjével foglalkozik részletesen.
A Szent Margit Kórház esetében Demszky szükségesnek nevezi a sebészeti osztály megtartását, már csak azért is, hogy az intézmény továbbra is általános területi kórházként működhessen.
A fővárosi javaslat alapján?
Molnár válasza tükrében azonban valóban nehezen érthető a főpolgármester reklamációja. A miniszter szerint ugyanis "az átalakulások kérdését Önnel általánosan, részleteiben pedig a Főváros Ön által is megjelölt két felelősével, Dr. Havas Szófiával és Dr. Szolnoki Andreával több fordulós egyeztetés keretében beszéltük meg". A miniszter azt is egyértelművé tette: "a miniszteri döntés meghozatalakor teljes mértékben a főváros fenti képviselői által előterjesztett javaslatot fogadtam el".
Molnár szerint "a főváros javaslata azonos volt a RET elnökségén előterjesztett RET elnöki javaslattal és egyébként részletesen tartalmazta a levélben felsorolt kórházak kívánatos és általam elfogadott struktúrát (sic!)".
Bús Balázs óbudai polgármester szerint Molnár levele rávilágít arra a "kettős játékra", amelyet Demszky Gábor hetek óta folytat a fővárosi kórházak ügyében.
Ki a kegyetlenebb?
"A főpolgármester úr egyfelől eljátssza a város őrangyalát, aki a szintén liberális miniszterrel is megküzd minden egyes kórházi ágyért, miközben megbízottai Molnárnál is kérlelhetetlenebbül bánnak el például a Margit Kórházzal" - mondta lapunknak az óbudai polgármester, aki szerint Molnár eredeti javaslata 40-40 ággyal meghagyta volna a kórház szülészeti és sebészeti osztályát, míg a Havas-Szolnoki-féle elképzelés ezeket a részlegeket bezárásra ítélte. Ezzel pedig - pontosan a Demszky-levélben foglaltaknak megfelelően - a Szent Margit Kórház nem tud a jövőben általános területi kórházként működni.
Bús szavait kérdésünkre cáfolta Szolnoki Andrea, a Fővárosi Önkormányzat egészségügyi bizottságának szabaddemokrata elnöke, aki a Hírszerzőnek elmondta: az ő írásbeli javaslatában szerepelt a Margit Kórház szülészeti és sebészeti osztálya is, Molnár Lajos határozatában azonban már nem. A főváros szakpolitikusa szerint a Margitban "esetleg" akkor működhetne a jövőben is sebészet, ha összevonnák a Szent János Kórházzal, s utóbbi sebészetének egy része átköltözne a III. kerületi intézménybe.
A Margit Kórház ügyében csütörtökön dönt a közgyűlés, ezzel kapcsolatban Szolnoki azt mondta: arra kéri a testületet, hogy támogassa a szakminiszter határozatát. Arra a kérdésünkre, hogy ha Molnár határozata ellentétes az általa preferált megoldással, miért javasolja a közgyűlésben annak támogatását, a szabaddemokrata politikus úgy fogalmazott: "én egy törvénytisztelő képviselő vagyok".
Szolnoki Andrea elmondta azt is: időközben megoldódtak a Honvéd kórházzal kapcsolatos problémák is, az új szárny ugyanis elkészült, folyamatosan üzemelik be, s júliustól fogadja a betegeket. Addig is például a Nyírő Gyula Kórház ellátja a betegeit.
Hírszerző - fidesz.hu