fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Aláírták az orosz-lett határszerződést
2007. március 27., 17:55
Moszkvában a ceremónia után Mihail Fradkov orosz kormányfő kijelentette, hogy a szerződés még a "feltételes" területi követeléseket is kizárja, és kifejezte reményét: az okmány ratifikálása "meglepetések, illetve bármiféle politikai toldalék nélkül" zajlik le a rigai parlamentben (szejm).

A ratifikálásra május végéig sor kerülhet - vélte Aigars Kalvitis lett miniszterelnök a RIA Novosztyi szerint.

A már tíz éve parafált határszerződéssel megegyező dokumentum aláírásának útja februárban vált szabaddá, miután a lett parlament letett bármiféle területi követelésről Oroszországgal szemben. A határszerződés aláírását tavalyelőtt meghiúsította, hogy a szejm az utolsó pillanatban olyan egyoldalú deklarációt fűzött hozzá, amely az 1920-as békeszerződésre hivatkozott. Ez a békeszerződés ugyanis az első Lett Köztársaság részévé nyilvánította Pitalovo (lett nevén Abrene) környékét. A területet az 1940-es szovjet bevonulás után újra orosz járássá minősítették át, és a Szovjetunió 1991-es széthullása után is Oroszország része maradt.

Oroszország elzárkózott a határszerződés aláírásától a deklarációval együtt, attól tartva, hogy az módot adhat a lett hatóságoknak területi követelések támasztására a jövőben. Vlagyimir Putyin elnök 2005 májusában azt találta mondani, hogy a lettek "kutyafülét (halott szamár fülét) kapnak, de nem a Pitalovói járást".

Lettországnak 276 kilométeres közös határa van Oroszországgal, s az 2004 óta - amikor a balti országok csatlakoztak a EU-hoz - egyszersmind az Európai Unió külső határa is. Az orosz-lett határszerződés aláírását egyébként nyomban üdvözölte az Európai Bizottság elnöke is. José Manuel Barroso biztosra vette, hogy ez "döntő lépés" a két ország "stabil kapcsolatainak fejlesztésében", és egyben megkönnyíti az EU-orosz együttműködést olyan területeken, mint a "határon átívelő kezdeményezések, az áruszállítás, illetve az illegális bevándorlás kezelése" - közölte a moszkvai EU-képviselet. Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár ugyancsak közleményben fejezte ki reményét, hogy a lett és az orosz parlament mielőbb ratifikálja a szerződést.

MTI - fidesz.hu