fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Egyetért a baloldali szakértővel a csepeli Fidesz
2007. március 28., 11:50
A Fidesz-KDNP csepeli frakciója egyetért Vadász János korábbi "közszolgálati reform" kormánymegbízottal, aki szakmailag elfogadhatatlannak, gazdaságilag elhibázottnak nevezte a csepeli közművelődési intézmények megszüntetését, összevonását, amelyről a csepeli önkormányzat képviselő-testületének MSZP-SZDSZ-es többsége 2007. március 26-án döntött.

Vadász János, Bessenyei György díjas közművelő 1985-1989 között a Csepeli Művelődési Központ igazgatójaként dolgozott. A képviselő-testületi ülésen magát "közművelődési és közszolgálati reformpárti" szakemberként meghatározó korábbi szakszervezeti vezető arra kérte Tóth Mihály polgármestert, hogy vonja vissza a határozati javaslatot, majd az érintettekkel egyeztetve, a minisztérium - törvényben foglalt - szakértő véleményét figyelembe véve, készítsen új, szakmailag, pénzügyileg és jogilag megalapozott előterjesztést.

A művelődési házak megszüntetése a még megmaradt csepeli munkáskultúra kiüresítésének következő lépése. Pedig rájuk itt, a város peremén különösen nagy szükség volna. Szégyenletesnek tartjuk, hogy az MSZP és az SZDSZ képviselői a "baloldali, reformpárti" szakember felszólalása után sem voltak képesek arra, hogy átgondolják felelőtlen döntésüket.

A szocialisták - választási ígéreteikkel ellentétesen - kérlelhetetlenül döntöttek óvodák összevonásáról és bezárásáról is. Megmagyarázhatatlannak és felelőtlennek tartjuk ezt a döntést is, amely akkor született, amikor a csepeli MSZP nagy hangon hirdeti: Észak-Csepelen hamarosan új városrész épül, ahová több tízezer ember fog költözni. Miféle önkormányzat az, amely becsapja kapuit várva-várt új polgárai előtt, vagy lehetetlenné teszi a csepeli munkások gyermekeinek elhelyezését?

Sem pedagógia-szakmai, sem közgazdasági indokokkal nem tudták igazolni, hogy a csepeli képviselő-testület kormányzó többsége miért utasította el a Fidesz-KDNP frakció javaslatát, a Mérei Ferenc Szakiskola átvételéről. Az iskola halmozottan hátrányos helyzetű, illetve fogyatékos gyermekeknek adott szakmát, tisztességes boldogulási lehetőséget, ezért is nevezték el "az utolsó esély iskolájának."

Mindhárom döntés mögött árulkodóan meghúzódó, kizárólagosan fiskális szemléletet tükröz a kormányoldal érvelése a "kevesebb költségvetési teher"-ről, illetve a "növelhetetlen költségvetési hiány"-ról. Vajon a csepeli MSZP-sek olvasták-e pártjuk legutóbbi kongresszusán megfogalmazottakat: "Az ország előtt három nagy feladat áll: a szabadság és a rend egyidejű érvényesítése, az esélyteremtés, valamint a gazdasági versenyképesség növelése."? Vagy ez is a többszáz apró Gyurcsányi trükk egyike?

Németh Szilárd