A minisztériumban tartott, térképekkel és műholdas koordinátákkal illusztrált szerdai sajtótájékoztatón elhangzott: a GPS-adatok feldolgozása alapján a brit egység elfogásának helyszíne 1,7 tengeri mérföldnyire - több mint három kilométernyire - volt az iraki-iráni tengeri határtól, a Perzsa-öböl iraki vizein.
Irán múlt pénteken azzal az indokkal fogta el a brit királyi haditengerészet Cornwall nevű fregattján szolgáló járőregységet, hogy az ellenőrzési tevékenysége közben iráni területi vizekre hatolt be. A brit katonákat - köztük egy nőt - meg nem erősített hírek szerint Teheránba vitték kihallgatásra.
A szerdai londoni sajtótájékoztatón elhangzott: a Cornwall járőregysége rutinbevetésen vett részt, és éppen egy indiai zászló alatt közlekedő teherhajót ellenőrzött, kiderítendő, hogy nem autócsempész hajóról van-e szó, amikor az irániak elfogták őket. A tájékoztatót tartó Charles Style altengernagy, a brit vezérkari főnök helyettese szerint az iráni fél az incidens után két, eltérő helyszínmeghatározási adatot tárt London elé. Az első, amellyel Teherán még szombaton állt elő, maga is egyértelműen az iraki területi vizekre tette a rajtaütés helyszínét, és amikor a brit fél erre felhívta a figyelmet, az irániak egy újabb koordinátát mutattak be, amely már iráni vizeken jelölte a britek elfogásának helyét. Ez utóbbi több mint 2 tengeri mérföldnyire - csaknem négy kilométernyire - volt attól a helyszíntől, amelyet a Cornwall saját adatai alapján megadott, és amelyet az ellenőrzött indiai hajó kapitánya is megerősített.
A sajtótájékoztatót tartó brit altengernagy szerint "nemigen érthető", hogy milyen jogos indokokkal lehet megmagyarázni a koordináták e módosítását, a brit fél mindazonáltal egyértelműen kétségbe vonja az irániak által közölt mindkét helyszínt. A tájékoztatón elhangzott: a brit járőrnaszádok műholdas helyzetmeghatározó berendezése, amely a Cornwallra küldte az egység mindenkori tartózkodási helyét, végig azt jelezte, hogy a két naszád "bőven" az iraki területi vizeken belül volt.
Amikor a kapcsolat megszakadt az egységgel, a Cornwallról egy Lynx helikopter szállt fel, és jelentette, hogy az iráni iszlám köztársasági gárda haditengerészetének hajói kísérik a két brit gyorsnaszádot, immár iráni területi vizeken, a Satt-el-Arab határfolyó felé - mondta a brit helyettes vezérkari főnök.
Az első londoni politikai kommentárok szerint a hivatalos helyzetmeghatározási adatok nyilvánossá tételével a brit kormány véget vetett az ügy megoldására eddig alkalmazott "diszkrét" diplomáciának, amelyről a Downing Street-i miniszterelnöki hivatal még előző nap is beszélt. Tony Blair brit kormányfő a GMTV kereskedelmi hírcsatornának adott előző napi nyilatkozatában maga is azt mondta: a brit kormány jelenleg diplomáciai úton igyekszik megoldani az ügyet. Hozzátette ugyanakkor, hogy ha nem sikerül meggyőzni az irániakat arról, hogy szabadon kell engedniük a brit katonákat, az ügy "a mostanitól eltérő szakaszba jut", ennek mibenlétét azonban nem részletezte.
MTI - fidesz.hu