Bugár és Csáky között alig egy héttel a tisztújítás előtt kezdett kiéleződni a viszony, ami inkább csak a sajtónyilatkozataikból derül ki. Bugárnak addig nem volt ellenjelöltje, de Csáky bejelentette, hogy ő is indulni kíván, és kiderült, hogy a szlovák pártok szemében radikálisnak számító ügyvezető alelnök, Duray Miklós támogatását élvezi. Csáky az interjúban közvetett eszközökkel valószínűsíti a lobby létezését és hasonlóképpen szól a pártban lappangó problémákról. "Az MKP akkor lesz akció- és koalícióképes, ha nem veszíti el az emberek bizalmát. Én alternatívát kínálok a pártnak. Nekem van programom" - utal Csáky a saját 15 pontból álló programjára, amely az Új Szóból még nem, de a Szabad Újság című hetilap csütörtökön megjelent számából már ismerhető.
Csáky a 15 pontban egyebek között a párt belső légkörének megváltoztatását, őszintébb, korrektebb emberi kapcsolatokat, más munkastílust, emberközelibb politizálást hirdet, "több tisztaságot, átláthatóságot" akar vinni az MKP életébe. Új pártstratégiát szorgalmaz, az autonómia fogalmát azonban nem használja és tagadja, hogy bármilyen háttéregyezsége lenne az autonómiakérdés megnyitását szorgalmazó Duray Miklóssal. Csáky azt ígéri, hogy az általa vezetett pártban - ha elnökké választják - "a félelem ismeretlen fogalom lesz."
Bugár Béla a párhuzamos interjúban azt mondja: igaz, kissé eldurvult a kettejük közötti kampány, de végső soron örül, hogy van kihívója, mert az a demokratikusabb, ha több személyből lehet választani. Nyíltan bírálja Durayt, mondván: ő a "suttogó propaganda", a rossz légkör gazdája. Bugár azt állítja, hogy Világi Oszkárral, a Mol Rt. tulajdonában levő legnagyobb szlovákiai olajfinomító vezérigazgatójával mindössze egyszer találkozott azóta, hogy Világi az óriáscéget vezeti. Bugár szerint a nevét azért hozták kapcsolatba Világi nevével, "mert elterjesztették róla (Világiról), hogy a meggazdagodása érdekében felhasználta a pártot." Bugár azonban - mint mondja - nem tud erről, de szerinte örülni kellene annak, ha egy magyar ember az üzleti életben sikeres tud lenni. "Sőt, jó volna, ha egyre több tehetős magyar ember volna Szlovákiában. Azt kellene elérnünk, hogy gazdasága egy részét forgassa vissza a közösség javára" - fogalmaz Bugár, aki kezdetektől áll az addigi három magyar pártból 1998-ban létrejött MKP élén és akinek az MKP egyik alelnöke, Csáky Pál személyében most először van kihívója.
A lap felveti: "egyesek már pártszakadást jövendölnek." Bugár szerint ettől nem kell tartani. Az autonómiáról szólva azt mondja: "Az autonómiát nem emlegetni kell, hanem kidolgozni a koncepciót, és ha a többség úgy dönt, megvalósítani." Kifejti: az autonómia az ő elképzeléseibe is "belefér", azonban "meg kell tudni mondani, milyen formában valósítsuk meg". Az MKP - tavaly véget ért - nyolcéves kormányzati szerepéről, eredményeiről és mulasztásairól szólva ugyanakkor Bugár azt mondja: "Még egy dologban hibáztunk ugyanis: mindvégig kisebbségi ügyekre összpontosítottunk. Úgy gondolom, jobban kellett volna a régiófejlesztéssel foglalkoznunk." Ha a párt még egyszer kormányra kerül, akkor "a legfontosabb, amivel a kisebbségi jogok mellett foglalkoznunk kell, az a régiófejlesztés" - fejezi be Bugár.
MTI - fidesz.hu