A külföldi befektetők 2006. végén a hitelintézet teljes alaptőkéjének 87,6 százalékát birtokolták, s ehhez a szavazati jogok 81,1 százaléka kapcsolódott.
A jelenleg érvényben lévő alapszabály azt mondja ki, hogy a külföldiek maximum 50 százalékos mértékben rendelkezhetnek szavazati joggal, ez azonban mára idejétmúlttá vált, nehezen egyeztethető össze az új gazdasági törvénnyel (gt.) - mondta Zsingor István, az OTP jogi igazgatója. Az új alapszabálynak egyetlen pontja korlátozza a szavazati jogok gyakorlását, függetlenül a tulajdonos nemzetiségétől: egyetlen részvényes sem gyakorolhatja a szavazati jogok több, mint 25 százalékát, illetve ha van 10 százaléknál nagyobb tulajdonos, akkor maximum a szavazatok 33 százalékát.
Zsingor hozzáfűzte: a hatályos tőkepiaci törvény nem írja elő a szavazati korlát eltörlését, és az OTP nem is tervezi ennek kivételét az alapszabályból. A külföldiekre vonatkozó szavazati korlát eltörlése ugyanakkor megnyithatja az utat az OTP felvásárlása előtt, a 33 százalékos szavazati limit ugyanis csak átmenetileg nyújthat védelmet, a folyamatosan növekvő pénzintézet pedig előbb-utóbb felkeltheti valamelyik nagy, globális piaci szereplő érdeklődését. Ha a tulajdonosok között megjelenik egy ilyen befektető, akkor vélhetően olyan árfolyamszinten szerezhetne befolyást, amivel a részvényesek jól járnának.
MNO - fidesz.hu