Magyarország most nincs abban a helyzetben, hogy drámai adóváltozásokba kezdjen, a Fidesznek is el kell hagynia a radikális jelzőt az adócsökkentés szó elől - állapította meg Varga Mihály volt pénzügyminiszter, a Fidesz alelnöke csütörtökön, a Pénzügykutató Zrt. "Merre tovább az adórendszerrel?" címmel rendezett konferenciáján.
Az elmúlt években a várakozásokkal és a közgazdász szakma minimális konszenzusával szemben két adónem, a fogyasztási adó típusú áfa valamint az szja kulcsa csökkent, miközben a vállalkozásokat terhelő elvonások emelkedtek - mondta Varga. A volt pénzügyminiszter szerint rossz az irány, ez is oka annak, hogy Magyarország nem tud részt venni a konjunktúrában. Szerinte érdemes volna a szlovák példát megnézni és az adaptálható megoldásokat felhasználni. Varga Mihály úgy vélekedett, elhibázott döntés volt a családi adókedvezmény jövedelemfüggetlen pótlékká alakítása 2006 januárjában, mert ezzel megszüntettek egy pozitív ösztönzőt. A gázártámogatás jövedelemszinthez való kötésével ugyanakkor egy negatív ösztönzőt teremtettek, ami a feketegazdaságot erősíti - mondta.
Arra vonatkozóan, hogy merre menjen tovább a magyar adórendszer, több javaslatot is felsorolt: a nyugdíjas szülők részesüljenek az általuk felnevelt gyermekek által befizetett adóból; rendezzék a helyi és központi adók viszonyát, hogy az önkormányzatok biztos, tervezhető adóbevételhez jussanak; az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) szedje be és ossza vissza a helyi adókat a mellette párhuzamosan fenntartott helyi adóhatóságok helyett; az átlagos jövedelem ne a legfelső kulcs szerint adózzon (az OECD tagállamok közül csak háromban van erre példa); az adóstruktúra átalakítása a környezetvédelem érdekében (csomagolás, autóhasználat).
MTI - fidesz.hu