A külügyi szóvivő beszámolt arról, hogy Horváth István bécsi magyar nagykövet felvette a kapcsolatot Barbara Prammer osztrák házelnökkel, rosszallását fejezve ki, s Prammer asszony pénteki közleményében maga is felülvizsgálatot javasolt az ügyben, csakúgy mint a kitüntetésre javaslatot tevő osztrák szakszervezet. Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter előző nap fordult a bécsi magyar nagykövetséghez és a Külügyminisztériumhoz, tájékoztatást kérve arról, hogy a verespataki aranybányaterv kanadai beruházóját valóban kitüntette-e az osztrák parlament elnöke, elismerve a cég "társadalmi felelősségvállalásban tanúsított elkötelezettségét". A Greenpeace nemzetközi környezetvédelmi szervezet magyarországi irodája szerint Alan Hill, a Gabriel Resources Ltd. elnöke vehette át a díjat azzal a megjegyzéssel, hogy a majdani verespataki projekt modell lehet a jövő bányászati iparágának.
A fejleményekről Brémából, az uniós külügyminiszterek tanácskozásának helyszínéről Polgár Viktor az MTI-nek telefonon elmondta, hogy tudomásuk szerint a kitüntetést a romániai Meridian szakszervezet kezdeményezte - mellette az ENSZ Fejlesztési Programja, az UNDP is indítványozó volt -, amelynek javaslatát különösebb mérlegelés nélkül továbbította a bécsi parlamenthez az osztrák magánalkalmazottak szakszervezete (GPA-DJP). Az elismerést március 27-i átadása után az osztrák zöldek kezdtek el tiltakozni, egy parlamenti képviselőjük követelte a kitüntetés visszavonását, s a környezetvédelmi szervezetek ugyancsak tiltakoztak.
A magyar Külügyminisztérium értetlenül áll az előtt, hogy a verespataki bányaberuházás miatt Romániában, Magyarországon és Ausztriában is bírált cég elnöke hogyan kaphatott egy ilyen kitüntetést - szögezte le az MTI-nek a magyar külügyi szóvivő, aki szerint a Külügyminisztérium a jövő hét elején részletes tájékoztatást fog kérni Ausztria budapesti nagykövetétől. "Abban bízunk, hogy a kitüntetést visszavonják" - tette hozzá Polgár Viktor.
MTI - fidesz.hu