A németországi Brémában tartott, kétnapos, kötetlennek minősített találkozójukon úgy ítélték meg, hogy az esélyt jelent a közel-keleti békefolyamat előmozdítására. A kora délután véget ért tanácskozáson a miniszterek érdemben nem kommentálták az arab országok korábbi békekezdeményezését felmelegítő, legújabb béketervet, ugyanakkor üdvözölték azt a tényt, hogy Rijádban "előremutató határozat" született.
A szaúd-arábiai javaslatra született béketerv hangoztatta, hogy az arab országok készek elismerni Izraelt, illetve normalizálni vele kapcsolataikat. Cserébe követelték ugyanakkor Izrael kivonulását az 1967-ben megszállt arab területekről, a független palesztin állam létrehozását a Gázai övezet és Ciszjordánia területén, illetve a palesztin menekültek helyzetének igazságos rendezését. Izrael elutasította a tervet, de hangoztatta, hogy kész a tárgyalásokra.
Az unió álláspontját ismertetve a soros elnöki tisztet betöltő Németország külügyminisztere, Frank-Walter Steinmeier emlékeztetett arra, hogy az EU egyik fő diplomáciai törekvésének tekinti a közel-keleti béke megteremtésének elősegítését. Ezért - mint a miniszter hozzátette - nagy súlyt helyez az Egyesült Államokat, Oroszországot, az ENSZ-t és az EU-t tömörítő, úgynevezett közel-keleti kvartett közvetítői tevékenységének folytatására. A külügyminiszterek egyetértettek abban is, hogy erősítik kapcsolataikat, illetve a párbeszédet a közelmúltban létrejött palesztin egységkormány mérsékelt tagjaival. Az erre vonatkozó állásfoglalás szerint konkrétan azokkal a miniszterekkel, akik nem a radikális iszlám Hamász mozgalomhoz tartoznak. Arra nem utalt a közlemény, hogy ezt a fajta "szelektív" kapcsolattartást miként próbálják majd megvalósítani.
A miniszterek utaltak arra is, hogy szándékukban áll a palesztin intézményeknek nyújtott, korábban - a Hamász kormányzása miatt - befagyasztott pénzügyi támogatás felújítása. Erre vonatkozóan azonban konkrét időpontot nem határoztak meg. Az EU egy évvel ezelőtt, a korábbi Hamász kormány megalakulásakor szüntette be a Palesztin Hatóságnak nyújtott pénzügyi támogatást, s csak a palesztin lakosság humanitárius megsegítésében közreműködött. A mostani állásfoglalás ugyanakkor azt hangoztatta, hogy a térségben végbemenő eseményektől függően az unió ismét aktívabban kíván hozzájárulni a palesztin intézmények működésének kiépítéséhez.
MTI - fidesz.hu