Hetek óta napirenden volt a román kormány átalakítása, amelynek hátterében - a hatékonyságot szolgáló szerkezeti ésszerűsítés mellett - elsősorban az eddigi kormánykoalíció fő erejét alkotó Igazság és Igazságosság (D.A.) pártszövetség két tagjának, a Demokrata Pártnak (PD) és a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) az ellentétei álltak. Ez a viszály tükröződött a liberális miniszterelnök és a demokraták soraiból államfői székbe került Traian Basescu közötti harcban is. A nyilatkozatokból és a sajtójelentésekből folyamatosan érkezett a jelzés, hogy Tariceanu várhatóan "kizárja" a demokratákat a kormányból. Nyilvánvaló volt, hogy a koalícióban maradó PNL és az RMDSZ csak olyan kormányt lesz képes életben tartani, amely élvezi a legnagyobb ellenzéki erőnek, a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) a külső támogatását a parlamentben.
Az eddigi - demokratákat is magában foglaló - koalíció így is már kisebbségben volt a törvényhozó testületben, miután a Konzervatív Párt (PC) korábban kivált belőle. A liberális-demokrata ellentétek azonban lehetetlenné tették a további együttélést.
Tariceanu vasárnap eloszlatott mindenfajta kételyt: a liberálisok az RMDSZ-szel maradnak csak együtt a kormányban, a demokraták nélkül. A magyarok politikai szervezetét a miniszterelnök "korrekt" és "kompetens" partnernek minősítette. A miniszterek listája viszont várhatóan csak hétfőn válik ismertté a parlamentben, a szakbizottságok ezután hallgathatják meg az új minisztereket. Liberális tervek szerint a parlament plenáris ülése szerdán fogadná el az új kormány megalakulását.
Emiatt egyelőre csak nem hivatalos információk láttak napvilágot arról, hogy például az RMDSZ három tárcához juthat, Markó Béla, az RMDSZ elnöke megmarad eddigi miniszterelnök-helyettesi posztján, Frunda György valószínűleg megkapja az igazságügy-miniszteri tisztséget, Borbély László pedig valószínűleg régiófejlesztési miniszter lesz. Egyébként alaposan karcsúsított kabinetről lesz szó, a 14 tagú kormány a mezőgazdasági és a környezetvédelmi, illetve az oktatási és a kulturális tárca összevonásával alakulna ki. Ennek tükrében a Transindex hírportál a hét végén megállapította: a kiszivárogtatott információkból nem derül ki, mi lenne az informatikai tárca sorsa, amelyet jelenleg Nagy Zsolt vezet.
Az RMDSZ egyébként korántsem nézte jó szemmel, hogy ilyen hosszúra nyúlik ez a bizonytalan belpolitikai helyzet. Markó Béla hétvégi marosvásárhelyi sajtóértekezletén eleve tarthatatlannak nevezte, hogy az eddigi kormány sem rendelkezett parlamenti többséggel. Márpedig a magyar politikus szerint ebben a fontos időszakban nincs helye a politikai vitáknak, alapvetően fontos a kormányzás stabilitása, teljesíteni kell a kormányprogramban foglalt célokat és az uniós csatlakozással vállalt feladatokat, köztük az európai parlamenti választások megszervezését. Markó ezért nevezte fontosnak a parlamenti többség megteremtése érdekében az együttműködést a kormány, illetve az ellenzéki szociáldemokraták és a konzervatívok között. Az RMDSZ-elnök a kormány elsőrendű feladatai közé sorolta egyebek közt a decentralizáció, az infrastrukturális fejlesztés, valamint az igazságügyi, az egészségügyi és az oktatási reform folytatását, az integrációs célok teljesítését, a lakosság, főként a fiatalok és nyugdíjasok szociális helyzetének javítását.
MTI - fidesz.hu