A kormányfő vasárnap este utazott el New Yorkba, hogy felszólaljon a keddi tanácskozáson. Indulása előtt kijelentette: meggyőződése, hogy Oroszország álláspontja biztosítja Szerbia számára területi egységének és szuverenitásának a megőrzését.
Kostunica úgy vélte, hogy a Biztonsági Tanács nem fogadja el Martti Ahtisaari javaslatát, hogy adjanak Koszovónak nemzetközi ellenőrzés mellett megvalósuló függetlenséget, mivel az egyenlő lenne Szerbia jogtalan, törvénysértő feldarabolásával. A terv elvetése lehetővé tenné, hogy új nemzetközi közvetítő részvételével új tárgyalási folyamat kezdődjön, s elvezessen egy egyezségen alapuló megoldáshoz, amely összhangban van az ENSZ Alapokmányával és a Koszovót Szerbia elidegeníthetetlen részének nyilvánító szerb alkotmánnyal - mondta.
A szerb sajtóban az utóbbi napokban nagy visszhangot kapott minden olyan moszkvai megnyilvánulás, amely arról szólt, hogy Oroszország további tárgyalásokat tart szükségesnek Koszovóról. A Blic című szerb lapnak nyilatkozó orosz külpolitikai szakértő, Fjodor Lukjanov ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy Szerbia kedvéért Oroszország nem fogja megkockáztatni a konfrontációt a Nyugattal még akkor sem, ha Vlagyimir Putyin elnök nem ért egyet Koszovó függetlenségének kierőszakolásával. Az Oroszország a globális politikában című folyóirat főszerkesztője szerint Koszovó elveszett Szerbia számára, és ezt mindenki tudja.
Lukjanov megítélése szerint Oroszország az ENSZ BT-ben azt kívánja demonstrálni, hogy álláspontját senki sem hagyhatja figyelmen kívül. A Nyugatnak is számolnia kell vele, s ezzel lényegében időt és alkalmat biztosít Belgrádnak arra, hogy - hacsak nem viselkedik teljesen irreálisan - további tárgyalásokkal javítson valamennyit a pozícióján. Oroszország mint tipikus nagyhatalom a saját érdekeit tartja szem előtt, amelyek nem egyeznek meg Szerbia érdekeivel - mutatott rá a szakértő.
MTI - fidesz.hu