Hírelemzők szerint a Bush-adminisztráció győzelme azonban csak átmeneti, hiszen a legfelsőbb amerikai bírói fórum két korábbi döntésében 2004-ben és 2006-ban már megerősítette a Kuba szigeti fogolytábor őrizeteseinek jogait.
A kormány mindeddig arra törekedett, hogy a rabokat "ellenséges harcosoknak" minősítve korlátozza jogaikat. A terroristagyanús háttér miatt a 2001-es merényletek után elfogott és jelenleg az amerikai haditengerészeti támaszponton őrzött 385 rab közül mindeddig csak 10 ellen emeltek vádat. A korábbi bírósági állásfoglalások ellenére pedig még egyetlen rab ügyében sem tartottak polgári bíróság előtt tárgyalást.
A legfelsőbb bíróság megosztott volt a kérdésben, 6-3 arányú szavazással utasította el a rabok fellebbezését. A bíróság nem nyilvánított véleményt az őrizetesek keresetéről, az elutasítással lényegében úgy foglaltak állást: nem kívánják eldönteni, hogy joguk van-e a terroristagyanús személyeknek jogorvoslatot keresni fogva tartásuk miatt.
Az éles hangú különvéleményt megfogalmazó három bíró állásfoglalása kapcsán a testület leszögezte: arról sem foglalt állást, alkotmányos-e a Bush elnök által tavaly beterjesztett és a kongresszusban elfogadott terrorizmusellenes törvénynek az a cikkelye, amely megfosztja a terroristagyanús foglyokat jogorvoslati joguktól.
MTI - fidesz.hu