Az új román kabinet nem lett annyira karcsú, mint ígérték, a korábban említett tizennégy-tizenöt miniszter helyett tizenhét van. Az RMDSZ politikusai, Nagy Zsolt, Kóródi Attila és Borbély László személyében megkapták a távközlés, a közmunkálatok és lakásfejlesztés, valamint a környezetvédelem és tartós fejlesztés tárcáját. Mindhárman tagjai voltak az előző kabinetnek is, Nagy és Borbély megőrizte tisztségét, Kóródi pedig tárcája államtitkára volt.
A kormányfőhelyettesek száma háromról egyre csökkent, a tisztséget Markó Béla tölti be, és továbbra is a kultúráért, az oktatásért és az európai integrációért felel. Politikai megfigyelők szerint az RMDSZ az ország uniós jövője szempontjából a legfontosabb tisztségeket nyerte el.
A karcsúsítás minisztériumok összevonásával járt, így mamuttárcák jöttek létre, mint a gazdasági és pénzügyminisztérium vagy a kis- és középvállalatokkal, kereskedelemmel, idegenforgalommal és szabadfoglalkozásokkal foglalkozó tárca.
A liberálisok, Traian Basescu államfő ellenkezése dacára, a külügyminiszter tisztségére ismét Adrian Cioroianu történészt javasolták, és a gazdasági és pénzügyi tárca vezetőjeként helyet kapott a kormányban Varujan Vosganian is, akinek kétes gazdasági körökkel fenntartott kapcsolatai miatt kellett visszalépnie Románia uniós biztosi jelölésétől.
Az előző kabinet több tagja is bekerült a kormányba, de régebbi miniszterekkel is találkozhatunk:
a Vacaroiu-kormány külügyminisztere, Teodor Melescanu - aki ebben a minőségében a kisebbségi jogokat szabályozó 1201-es Európa tanácsi ajánlás kiheréléséről beszélt - a honvédelmi tárcát vezeti, Decebal Traian Remes, a Demokrata Konvenció kormányának volt pénzügyminisztere a mezőgazdaságért és a falufejlesztésért felel. Ő elképesztő adónemeiről vált ismeretessé mint a vendéglátó-ipari egységek asztal- és székadója.
Az új kormányról a parlament dönt, tegnap délután kezdődött a tárcavezetők meghallgatása. A Nagy-Románia Párt és a konzervatívok közölték, hogy nem szavazzák meg a kabinetet, a fő ellenzéki tömörülés, a Szociáldemokrata Párt viszont az új csapatra voksol, ez elegendő lesz a kormánylista jóváhagyásához. Támogatásuk nélkül viszont a kabinet működésképtelenné válik, politikai megfigyelők ezért úgy vélik, az új kormány az ellenzéki tömörülés túsza lesz.
Bár Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök bejelentette: a demokraták kizárása ellenére fenntartják a liberális-demokrata szövetséget, a Demokrata Párt elnöke, Emil Boc azt mondta, úgy tekintik, hogy a megállapodást a liberálisok felbontották, ezért pártja ellenzékbe vonul.
Bogdán Tibor, Magyar Hírlap
fidesz.hu