A nemzetközi pénzügyi adatszolgáltató felmérésébe bevont 24 európai - köztük orosz és egyéb kelet-európai - tőzsde kapitalizációja a múlt hét végén 15 720 milliárd dollárnak felelt meg, az Egyesült Államokban forgó részvényállomány piaci összértéke ugyanekkor 15 640 milliárd dollár volt. Az elemzés szerint az európai részvénypiacoknak elsősorban az euró erősödése, a kelet-európai tőzsdék növekedése és a javuló vállalati jövedelmezőség sarkallta többletteljesítmény révén sikerült hosszú idő után utolérnie, sőt, kissé megelőznie Amerikát.
Mike Staunton, a London Business School tőzsdetörténésze azt mondta a felmérést ismertető keddi Financial Timesnak, hogy az európai tőzsdék összesített piaci tőkeértéke valószínűleg az első világháború előtt haladta meg legutóbb az amerikait. A Thomson Financial szerint az európai részvények teljesítményben lekörözték az amerikai tőzsdéken forgalmazottakat: dollárértéken 2003 óta 160 százalékkal drágultak, az Egyesült Államokban közben 70,5 százalékos átlagos árfolyam-növekedés volt. Ebben az időszakban az euró 26 százalékkal erősödött a dollárhoz képest.
Egy másik, néhány hete Londonban kiadott elemzés szerint az eurókonstrukciók értéke az adósságpiacokon is meghaladta már a dollárban kiadottakét. Az International Capital Markets Association (ICMA) tőkepiaci elemző csoport év eleji összesítése szerint a már piacon lévő, euróban vezetett adósság 2006 végén a globális adósságpiaci kötelezettségállomány 45 százaléka volt, a dolláradósságoké 37 százalék. Dollárértéken számolva ez 4836 milliárd dollárnak megfelelő értékű, kint lévő euróadósságot és 3892 milliárd dollárnyi dolláradósságot jelentett. Tavaly az újonnan piacra vitt szuverén és kereskedelmi adósságok
49 százalékát adták ki euróban. A folyamat éles és gyors fordulatot jelez: még 2002-ben is a globális adósságpiacon lévő kötelezettségek 27 százaléka volt euróban, és 51 százaléka dollárban.
MTI - fidesz.hu