A magyar energiapolitika felülvizsgálatáról készült jelentés szerint az ország gázfüggősége a legnagyobb az IEA tagországai között. Ezért közös lépéseket kell tenni új szállítási útvonalak és források bekapcsolására. A főigazgató szerint az orosz gázt Törökországon és a Balkánon keresztül Magyarországig hozó Kék Áramlat nem jelent valódi alternatívát, mert azzal egyáltalán nem csökkenne a függőség a Gazpromtól, az orosz gázipari óriástól.
Sokkal jobb megoldásnak bizonyulna az Európai Unió által szorgalmazott Nabucco vezeték, amely Azerbajdzsánból, Kazahsztánból, Iránból, esetleg Irakból származó földgázt szállítana Európába. Claude Mandil elismerte, hogy a Nabucco körül rengeteg a bizonytalanság, és még nincs meg a szükséges támogatás.
Valódi alternatívát jelenthetne egy cseppfolyósított földgáz fogadására alkalmas kikötő megépítése az Adrián, de egyelőre ez a projekt is csak a tervezőasztalon létezik. Szerinte ezért a magyar kormánynak egyik lehetőségről sem szabad lemondania, és mindhárom projekten "rajta kell tartania a szemét".
Claude Mandil szólt a piaci reform előmozdításának fontosságáról is. Szerinte Magyarországon az elmúlt tizenöt évben számos előrelépés történt az ügyben, ám még mindig nincs igazi versenyhelyzet. Ezért sürgős intézkedésekre van szükség az áram- és gázpiac júliusra tervezett teljes liberalizálásához. Jelenleg azonban még nem tisztázott, hogy milyen modell alapján megy végbe a folyamat. Így azt sem látni, hogy a fogyasztók mikor használhatják majd ki a versenyből fakadó előnyöket.
Hazánk energiapolitikájának felülvizsgálata kitért az energiahatékonyság kérdésére is. A jelentés megállapítja, hogy Magyarországon a lakások többsége és az erőművek egy része sem felel meg a kor követelményeinek. A magyar lakásoknak jelenleg hetven százalékkal nagyobb a fűtésigénye a nyugat-európai átlagnál. Az erőműszektorban pedig még mindig túl sok gázt használnak fel az áramtermeléshez. Modernebb berendezésekkel ötven százalékkal lehetne csökkenteni a felhasznált gáz mennyiségét.
A főigazgató energiahatékonyság szempontjából a gázár támogatását is problémának tartja. Szerinte ha olcsóbb a gáz, akkor a lakosok többet használnak belőle, ami növeli az ország energiaigényét, ezért a rászorulókat másként kell segíteni.
A tegnapi tájékoztatón Felsmann Balázs, a gazdasági tárca szakállamtitkára elmondta, hogy a kritizált támogatási rendszert már átalakította a kormány. Egyetértett a teljes liberalizáció szükségességével, mert szerinte is bebizonyosodott, hogy a részleges piacnyitásnak ártorzító hatása van. "Teret kell adni a versenynek - mondta a szakállamtitkár -, és fel kell adni a központi árszabályozást."
Kiss Gergely, Magyar Hírlap
fidesz.hu